Kolumbijske vlasti započele su istraživanje potonule španske galije „San Hoze“ iz 18. veka, koja je na dno mora odnela zlata, srebra i dragulja u vrednosti od 20 milijardi dolara.
Područje oko galije, takođe nazvane i „svetim gralom olupina“, proglašen je zaštićenim arheološkim lokalitetom.
Galija, koja je otkrivena 2015. godine i o čijem vlasništvu se i dalje vode žustre polemike, nosila je jedan od najvećih tovara plemenitih metala i dragog kamenja koji je ikada prevožen.
Procenjuje se da blago na „San Hozeu“, potopljenom 1708. godine, vredi oko 20 milijardi dolara.
Prva faza projekta istraživanja nazvana je fazom karakterizacije, a tokom nje će se koristiti daljinski senzori koji će stvarati fotografije lokaliteta kako bi se stekla slika o arheološkom materijalu na morskom dnu.
Podvodni roboti će takođe snimati, meriti i proučavati područje oko olupine, sa ciljem da se proširi akademsko znanje, saopštio je kolumbijski Institut za antropologiju i istoriju.
Kolumbijski ministar kulture, Huan David Korea opisao je istraživačku ekspediciju „bez presedana“.
Porinut 1698. godine, brod je potonuo u bici kod ostrva Baru južno od Kartahene dok je plovio od Novog sveta do Španije noseći kralju Filipu Petom blago u kraljevskim kovčezima.
„San Hoze“ i njena pratnja naišli su na britansku flotu blizu Barua, a tokom bitke je došlo do detonacije brodskog skladišta baruta, a u eksploziji je poginulo više od 500 članova posade i galija je potpuno uništena.
Istorijski spisi navode da je brod nosio blago prikupljeno u nekoliko španskih južnoameričkih kolonija.
Ono je uključivalo 100 čeličnih kovčega punih smaragda i miliona zlatnih i srebrnih novčića.
(Kurir.rs/BBC/RTS/Preveo i priredio: N. V.)