OLAKŠANJE ZA VOZAČE, ALI I ZA PEŠAKE! Beogradske ulice doživele PROMENE, centar grada "na udaru"
Na teritoriji opštine Stari grad u planu je ili u toku veliki broj projekata koji obuhvataju rekonstrukciju ulica i to ne samo onih većih, već i manje prometnih. Prethodnih godina na toj opštini rekonstruisane su desetine ulica, a sve u cilju smanjenja gužve koja je jedan od gorućih problema glavnog grada. Opština Stari grad rekonstrukciju sprovodi i u duhu dobre prakse širenja kolovoza, što je do sada puno značilo vozačima i doprinelo boljoj cirkulaciji saobraćaja u centralnoj gradskoj zoni.
U prethodnom periodu rekonstruisane su četiri velike saobraćajnice na Starom gradu, Džordža Vašingtona, Cara Dušana, 27. marta i Kraljice Marije, dok su mnoge najlepše centralne ulice kompletno promenile svoj izgled i dobile novo savremeno ruho.
Rekonstruisana je jedna od najlepših ulica na Starom gradu - Svetogorska, a kompletno obnovljena je i popularna Skadarlija.
Obnovljena je i Takovska ulica koja predstavlja jedan od glavnih koridora koji severne delove grada i Karaburmu spaja sa jugom i istokom.
Takođe, jedna od najkraćih, ali najprometnijih ulica Beograda, bajpas kojim prolaze reke ljudi - Sremska ulica, dobila je novi pešački koridor koji je popločan različitim vrstama kamena.
Radovi su obuhvatili izgradnju kišne kanalizacije, kao i postavljanje žardinjera i pergola sa zalivnim sistemom i ozeljenjavanjem, a činili su deo proširenja pešačke zone u najužem centru grada.
Izgled starogradskih ulica promenile su u velikoj meri i nove fasade zgrada koje su u ogromnom broju urađene pre izvesnog vremena, kao i nove zelene površine koje ih krase.
Sledi ubrzana rekonstrukcija saobraćajnica
"Cilj nam je da se sistemski efektivnije i efekasnije rešavaju komunalni problemi sugrađana, ubrza realizacija rekonstrukcija saobraćajnica, parkova i zelenih površina, da se održi i poboljša dostignuti nivo komunalnog reda i čistoće, nastavi sa obnovom fasada, uređenjem novih parkova, kao i da se nesmetano realizuju novi projekti urbanog uređenja Starog grada u interesu naših sugrađana", rekao je predsednik Gradske opštine Stari grad Radoslav Marjanović.
Novi podzemni prolazi
Osim novih ulica, Stari grad je dobio i nove podzemne prolaze koji su jedan od simbola glavnog grada i koji su više od pola veka služili Beograđanima i njegovim posetiocima. Nažalost, tokom devedesetih godina doživeli su neadekvatne izmene, te postali tek "brzi prolazi".
Njihova rekonstrukcija odvijala se fazno: prvo su demontirane stare nadstrešnice i postavljene nove, obnovljena su stepeništa, koja su dobila savremene pokretne stepenice i rampe za osobe sa invaliditetom. Kompletno je zamenjena dotrajala vodovodna i električna instalacija, a prolazi su osvetljeni LED rasvetom
Još jedan novitet
Takođe, uklonjeni su i svi grafiti sa zidova koji su dobili zaštitu anti-grafit premazom. Novitet je i da svi podzemni prolazi danas imaju video-nadzor što je bio jedan od najčešćih zahteva sugrađana u prethodnom periodu.
Moderna arhitektura, bezbednosni elementi, LED rasveta, nove pokretne stepenice, uz dodatak rampe za invalide, koja čini prolaze pristupačnijim za sve, sada se nalaze u prolazima kod Palate Albanija, hotela Balkan, Robne kuce Beograd, kod hotela Moskva, kao i dva prilaza kod Pozorišta na Terazijama i prolaza kod Igumanove palate i palate Atina.