Besplatni udžbenici, jeftiniji gradski prevoz, besplatni bazeni, besplatni vrtići, 20.000 dinara čeka svakog školarca na početku školske godine, samo su neke od socijalnih mera kojima Grad Beograd pomaže svojim građanima.
Mnoge od ovih pogodnosti nisu ranije postojale – predsednik Privremenog organa grada Beograda Aleksandar Šapić ističe da je briga o ljudima nešto na šta je najponosniji i čemu je posvećen od prvog dana gradonačelničkog mandata.
Za ovih osam-devet meseci koliko traje privremeno finansiranje grada Šapić je, kako je rekao, preuzeo možda malo više odgovornosti na sebe ne bi li pokušao da obezbedi da Beograđani što manje osete izuzetno vanredno stanje u funkcionisanju grada Beograda.
- Istorija grada ne poznaje da ovoliko dugo imamo privremeni budžet i da pet ljudi mora da radi stvari koje je ranije radila Skupština grada, Gradsko veće, kabinet gradonačelnika. Mnogo stvari je završeno za to vreme a o kojima se ja nisam javno obraćao da to ne bi bilo zloupotrebljeno od strane nekih medija - istakao je Šapić.
On je naglasio da je su ovom stanju privremenog finansiranja u kojem se sad nalazimo uspeli da obezbede novac za razne vrste socijalnih mera koje niko ranije nije uspeo da obezbedi, a paralelno je Grad sprovodio mnoge infrastrukturne i kapitalne projekte ne ugrožavajući funkcionisanje grada.
Kako je podvukao, u proteklih godinu i po dana on je akcenat stavio na socijalne mere.
- Tu smo napravili najbolju stvar jer mere koje smo uveli niko nije preduzeo u poslednjih deset godina. Briga o ljudima je nešto na šta sam najponosniji - rekao je Šapić.
Kada se sad podvuče crta, u poslednjih godinu i po dana Grad je obezbedio više od 150 miliona evra u budžetu za više socijalnih programa.
- Obezbedili smo raznorazna davanja, od vaučera za Novu godinu, do besplatnih vrtića i udžbenika za sve osnovce i srednjoškolce, pa do besplatnih bazena i doživotnih besplatnih karata u javnom prevozu za penzonere i duplo jeftinije karte za sve ostale korisnike, uz ukinute liste čekanja i nastavak subvencionisanja za gerontodomaćice i personalne asistente. Gde god smo mogli, implementirali smo socijalne mere, a koje sam nekad sprovodio na Novom Beogradu i sada dočekao da ih sprovodimo na teritoriji cele srpske prestonice - istakao je Šapić nedavno u medijima.
On je dodao da će od septembra svi školarci, odnosno njihovi roditelji dobiti po 20.000 dinara, a ne nove udžbenike.
- Grad Beograd je za prošlu školsku godinu obezbedio besplatne udžbenike za sve osnovce i srednjoškolce, jer je bila potreba da se nadoknade svi nedostajući udžbenici, pogotovu za srednje stručne škole koji se godinama nisu štampali. Sada smo se odlučili da podelimo novac upravo da bi se i ti stari udžbenici sačuvali, a da se taj novac od 20.000 dinara može iskoristiti i za sve prateće stvari za novu školsku godinu - pojasnio je Šapić.
Takođe je najavio da nove besplatne vaučere za školarce i istakao da je realizacija tih vaučera za prošlu godinu bila veća od 96 odsto.
- Bez obzira na važne infrastrukturne projekte i razvoj grada Beograda, koji mora da ide paralelno za socijalnim davanjima, ističem da nema odgovorne Gradske uprave bez odgovorne socijalne politike. I dokle god budem bio u prilici da vodim Beograd, radićemo na daljem jačanju socijalne politike - istakao je Šapić.
Grad je obezbedio i besplatnu uslugu ličnog pratioca za decu za invaliditetom.
- Bilo je oko 600 pratilaca, sad ih je 905, ukinuli smo liste čekanja i obezbedili besplatan dnevni boravak za decu ometenu u razvoju. Gerontodomaćice besplatno opslužuju oko 2.400 ljudi, uveli smo i besplatne vrtiće i podigli subvenciju za privatne vrtiće na 33.000 dinara. Dve godine zaredom dodeljujemo novogodišnje vaučere u iznosu od 6.000 dinara - podsetio je prvi čovek prestonice.
Upitan da prokomentariše odakle novac za sve te stvari rekao je da je biti gradonačelnik i zanatska stvar, osim toga što je politička funkcija.
- Ja sam u ovom poslu 14 godina, a deset godina sam vodio opštinu Novi Beograd, pa valjda sam nešto i naučio. Morate da znate šta je Uprava grada, morate da znate kako funkcionišu sistemi, morate da znate na koji način i kako da pravite prioritete. Da prepoznate troškove koji su možda nepotrebni, da imate i dovoljno političke hrabrosti i odvažnosti da uđete u konflikt sa mnogima, jer tu su razne interesne grupe koje favorizuju određene projekte, a vi morate da gledate šta je u interesu najvećeg broja Beograđana, a ne različitih interesnih grupa.
Upravo odatle je novac koji koristimo za mnoge benefite koje obezbeđujemo Beograđanima - rekao je Šapić.
Kurir.rs/ gradonacelnik.beograd.rs/ A. K.