klimatske promene

ČUVENOM OSTRVU VIŠE NEMA SPASA: Vlasti evakuišu tropski raj zbog porasta nivoa mora VIŠE OD 300 PORODICA PAKUJE STVARI (FOTO)

Martin BERNETTI / AFP / Profimedia

Više od 300 porodica pakuje svoje stvari na malom panamskom ostrvu u Karibima spremajući seza dramatičnu promenu.

Nekoliko generacija Guna koje su odrasle na Gardi Sugdubu i bavile se turizmom promeniće sledeće nedelje ostrvo za čvrsto tlo kopna. Meštani su prvi od 63 zajednice duž panamskih karipskih i pacifičkih obala za koje vladini zvaničnici i naučnici očekuju da će biti primorani da se presele zbog porasta nivoa mora u narednim decenijama.

- Pomalo smo tužni jer ćemo iza sebe ostaviti domove koje poznajemo ceo život i more gde pecamo i gde se kupamo, ali ostrvo malo po malo tone - rekla je Nadin Morales (24) koja se sprema da se preseli sa svojom majkom i ujakom.

Martin BERNETTI / AFP / Profimedia 
foto: MARTIN BERNETTI / AFP / Profimedia

Zvaničnik panamskog ministarstva stanovanja rekao je da su neki meštani ipak odlučili da ostanu na ostrvu sve dok ne postane sasvim nebezbedno.

- Vlasti ih neće terati da odu - rekao je zvaničnik.

Martin BERNETTI / AFP / Profimedia 
foto: MARTIN BERNETTI / AFP / Profimedia

Gardi Sugdub je jedno od oko 50 naseljenih ostrva u arhipelagu teritorije Guna Jala. Dugačko je samo 366 metara i široko 137 metara. Odozgo izgleda kao bodljikav oval okružen sa desetinama kratkih dokova na kojima stanovnici vezuju svoje čamce.

Martin BERNETTI / AFP / Profimedia 
foto: MARTIN BERNETTI / AFP / Profimedia

Svake godine, posebno kada u novembru i decembru udari jaki vetrovi na more, voda ispuni ulice i uđe u domove. Klimatske promene ne samo da dovode do porasta nivoa mora već takođe zagrevaju okeane i time izazivaju jače oluje. Gune su pokušale da ojačaju ivicu ostrva kamenjem i koralima, ali morska voda i dalje dolazi.

- Klimatske promene imale su veliki uticaj. Sada plima dolazi na nivo koji nije bila ranije, a vrućina je nepodnošljiva - navodi Morales.

Autonomna vlada Gune je pre dve decenije odlučila da treba da razmisle o odlasku sa ostrva, ali u to vreme to je bilo zato što je ostrvo postalo pretrpano stanovnicima.

- Efekti klimatskih promena ubrzali su to razmišljanje - rekao je lokalni učitelj Evelio Lopez (61).

Učitelj planira da se preseli sa rođacima na novu lokaciju na kopnu koju je izgradila vlada. Betonske kuće se nalaze na mreži popločanih ulica isklesanih iz bujne tropske džungle nešto više od dva kilometra od luke gde ih osam minuta vožnje brodom deli od Gardi Sugduba.

- Odlazak sa ostrva je veliki izazov jer je više od 200 godina naše kulture povezano sa morem. Napuštamo i ekonomske aktivnosti koje imamo tamo na ostrvo. Sada ćemo biti na čvrstom tlu u šumi. Videćemo kakav će biti rezultat na duge staze - rekao je Lopez.

Ostrva su u proseku samo pola metra iznad nivoa mora, a kako se taj nivo povećava, pre ili kasnije će Gune morati da napuste sva ostrva do kraja veka ili ranije. Nedavna studija je pokazala da će Panama do 2050. godine izgubiti oko 2 odsto svoje obalne teritorije zbog povećanja nivoa mora.

Panama procenjuje da će preseljenje oko 38.000 stanovnika koji će se kratkoročno i srednjoročno suočiti sa porastom nivoa mora koštati oko 1,2 milijarde dolara.

Meštani ostrvo i naselja duž obale godinama imaju koristi od celogodišnjeg turizma.

(Kurir.rs/Yahoo/Preneo Z.Ko)