Kilauea, jedan od najaktivnijih vulkana na svetu, počeo je rano u ponedeljak da eruptira u udaljenoj oblasti, saopštila je Havajska opservatorija za vulkane američkog Geološkog zavoda.
Erupcija je oko 1,6 km južno od kaldere Kilauea, u oblasti unutar nacionalnog parka Havajski vulkani koji je poslednji put eruptirao u decembru 1974. Područje oko kaldere zatvoreno je za javnost od 2008. zbog drugih opasnosti, uključujući pukotine na tlu, nestabilnost u zidu kratera i odroni kamenja.
„Sjaj je vidljiv na slikama sa veb kamere, što ukazuje na to da lava trenutno izbija iz pukotina“, saopštila je opservatorija USGS. Erupcija 1974. trajala je oko šest sati. Opservatorija je saopštila da još nije moguće reći koliko će ova erupcija trajati.
„Erupcija je trenutno u toku, ali se dešava na udaljenoj lokaciji unutar nacionalnog parka, ima mali obim erupcije i ne predstavlja neposrednu pretnju po ljudske živote ili kritičnu infrastrukturu“, rekli su zvaničnici civilne odbrane: „Neki područja mogu imati povišene gasove, preduzmite mere predostrožnosti ako ste osetljivi".
Mič Rot, gradonačelnik Velikog ostrva, rekao je da su stanovnici navikli na erupcije koje se dešavaju u parku.
„Ljudi samo treba da shvate da je ovo na jednom od najbezbednijih mesta gde se moglo dogoditi“, rekao je on. „Apsolutno nijedna imovina nije u opasnosti.“
Tipično, primarna opasnost tokom erupcija Kilauea je vulkanski gas, koji reaguje sa atmosferom i stvara vulkanski smog, ili "vog".
Vog može predstavljati opasnost po zdravlje stanovnika i posetilaca, oštetiti biljke i uticati na stoku, saopštila je opservatorija.
Kilauea je poslednji put eruptirala u septembru nakon erupcije u junu 2023. koja je trajala nekoliko nedelja. Junska erupcija je bila impresivna, pokazujući fontane lave, ali ne preteći zajednicama ili strukturama.
Kurir.rs/Gardijan