U okviru zvanične posete ekonomske misije Republike Srbije Tokiju, održan je sastanak u Ministarstvu unutrašnjih poslova i komunikacija Japana, gde je srpsku stranu predvodila ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović, japansku stranu predvodio je ministar unutrašnjih poslova i komunikacija Takeaki Macumoto, nadležan za oblast razvoja veštačke inteligencije u Japanu.
Ovaj sastanak bio je prilika da predstavnici NITRA u okviru posete ekonomske misije Tokiju predstave šta je ono što Srbija nudi u novim tehnologijama i oblasti inovacija, a što može pomoći produbljivanju saradnje između dve zemlje.
“Izuzetno je bitno da se priča o Srbiji, o toj velikoj snazi Srbije - startap ekosistemu, inovacijama, o nauci”, poručila je nakon sastanka dr Begović, dodavši da su ove oblasti zaista vredne promocije.
Ministarka dr Begović istakla je da su tokom ovog sastanka razmenjena iskustva Srbije i Japana vezana za pravni okvir u oblastima razvoja i primene veštačke inteligencije, kao i o etičkim smernicama u ovim oblastima.
“Veštačka inteligencija, kao moćna tehnologija, trebalo bi da bude usmerena ka dobrobiti ljudi, da bude inkluzivna, da uključi sve. Važno je i da ne sprečavamo razvoj veštačke inteligencije, ali isto tako da imamo kontrolu nad razvojem ove moćne tehnologije. Naravno, za to nam je neophodna međunarodna saradnja, međunarodno povezivanje”, rekla je ona.
Velika je uloga koju će Srbija preuzeti 2025. godine kao predsedavajući Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju, podseća dr Begović, ali i ističe da to Srbiju stavlja na visoku poziciju, poziciju sa velikom odgovornošću.
“Sa kolegama iz 29 zemalja ćemo probati da napravimo međunarodni okvir koji će sve zemlje posle primenjivati, kako bismo razvijali odgovornu i primenjivu veštačku inteligenciju”, rekla je, dodavši da je reči bilo i o velikom potencijalu koju veštačka inteligencija ima za privredu.
“Veliki broj kompanija u Srbiji ili koristi veštačku inteligenciju u svom poslovanju, ili razvija neke proizvode ili usluge bazirane na njoj. Saglasili smo se da je to veliki potencijal za razvoj ekonomije, ali i za razvoj društva. Na kraju, kreativnost koju Srbija ima, i na koju treba da bude ponosna, nešto je što je vrlo interesantno Japanu i milimo da će to biti jedan snažan most između naše dve zemlje za ekonomsku, naučnu ali i saradnju u oblasti inovacija”, zaključila je dr Begović.
Prisutni na sastanku su bili i ambasador Republike Srbije u Japanu Aleksandra Kovač, državni sekretar Vukašin Grozdić, pomoćnik ministra Vladimir Radovanović, posebni savetnik koji obavlja poslove šefa kabineta ministra Darinka Leković, savetnik predsednika Narodne skupštine Srbije Stefan Badža, kao i direktor centra za digitalnu ekonomiju Privredne komore Srbije Predrag Nikolić.