Kad Tisa procveta, milioni insekata prekriju reku poput živog zida. Insekt Tiski cvet (Palingenia longicauda) dugačak je između 8 i 12 centimetara, a pripada porodici vodenih cvetova. Ovaj prirodni fenomen najupečatljiviji je na periferiji Kanjiže prema Horgošu.
To za Kurir kaže poznati biolog iz Sente, Jožef Gergelj. Prema njegovim rečima, tokom poslednjih četvrt veka, Tisa cveta između 6. i 26. juna. I dok se prošle godine to dogodilo tek posle 20. juna, ove je svadbeni ples drevnih insekata počeo u ponedeljak:
- Tokom utorka i srede cvetanje je bilo intenzivno, a očekujemo da će se to desiti tokom kasnih popodnevnih časova - kaže Gergelj.
Tisa cveta kad temperatura vode dostigne između 22 i 23 stepena, a to se dešava tokom kasnih popodnevnih časova, između 17.30 i 19.30 sati:
- U martu i aprilu zabeležene su visoke temperature, pa se i Tisa ranije ugrejala i dostigla temperaturu oko 23 stepena. Već nedelju dana tako se kreće temperature vode. Na početku rojenja larve napuštanju glineno dno. Tamo borave tri godine - pojašnjava Gergelj.
Larve odbacuju košuljice, a pojavljuje se savršen insekt koji život okončava samo dva sata kasnije nakon parenja. Prvo na površinu izleću mužjaci. Tada se poslednji put presvuku i dobiju zlatno žuto telo sa krupnim crnim očima.
Mužjaci uginu nakon nekoliko sati, dok ženke ostaju u životu tek koliko im je potrebno da na površini reke polože jajašca i tako obezbede novu generaciju.
Ovaj prirodni fenomen najupečatljiviji je na ovom delu reke, a sa obale ili iz čamaca, može da se vidi i kod Sente, Novog Bečeja, Novog Kneževca i još nekih mesta.
Bonus video: