Dežurni krivci

Srbi uvek crne ovce

Gotovo da ne prođe neka kladioničarska afera a da u nju nisu upleteni naši sportisti

Možda i jesmo najgori!
Gde su priče o nameštaljkama rezultata, tu su srpski sportisti u nekoj ulozi, glavnoj ili sporednoj, zavisi od slučaja. U rukometno-kladioničarskom skandalu koji danima potresa Francusku, naša zemlja je zastupljena preko Mladena Bojinovića i braće Nikole i Luke Karabatića, osumnjičenih za štelovanje rezultata na jednoj utakmici francuskog šampionata.

Francusko pravosuđe zasad raspolaže priznanjem devojke jednog od Karabatića, koja je priznala da se kladila, a ostaje da se dokaže da li je zaokružila totalnog autsajdera na tiketu po uputstvu francuskih reprezentativaca. U tom slučaju Karabatićima sleduje doživotno udaljavanje iz rukometa i zatvorska kazna od nekoliko godina.

Nisu, nažalost, Karabatići i Bojinović jedini naši sa bremenom teških optužbi na leđima. Nedavno je doživotno proteran iz tenisa srpski igrač David Savić, koji se, navodno, bavio nameštanjem svojih mečeva. To je jedini slučaj kažnjavanja najtežom mogućom sankcijom i opet je na Srbinu izvedena pokazna vežba. Istine radi, bar jednom godišnje se u stranoj štampi pojavi sumnja i u mečeve Janka Tipsarevića, ali osim nezvaničnih izjava da se vode istrage, nikada nešto konkretno nije objavljeno što bi kompromitovalo srpskog Dejvis kup reprezentativca.

U prošlosti su i fudbaleri bili na meti stranih policija i sudova. U Belgiji je svojevremeno saslušavan Ilija Stolica, u Austriji su saslušavali trenera Mihajla Petrovića, štampa je objavljivala optužujuće tekstove o nekolicini igrača i nikada nije pronađena njihova veza sa nečasnim radnjama.

Karabatić je sad Srbin!

Kolumnista francuskog portala „Plus“ Nikolas Doko istakao je na primeru Nikole Karabatića zanimljiv fenomen u francuskim medijima. Doko piše da se poslednjih dana ispred imena Karabatića često dodaje odrednica „francuski igrač srpskog porekla“, dok je posle OI u Londonu nazivan „francuski šampion“ ili jednostavno samo „Francuz“. Ovaj izum, ograđivanje medija od dojučerašnjih junaka nacije, nije patentiran na slučaju Karabatić, već se slična stvar dogodila i Samiru Nasriju koji je do EP u Ukrajini i Poljskoj bio „marsejski mali princ“ da bi nakon neuspeha na takmičenju i sukoba s novinarima postao „francuski igrač arapskog porekla“.