NIKAD ČVRŠĆA POLITIČKA I EKONOMSKA SARADNJA SRBIJE I SRPSKE! Analitičari: Nastavak konsolidacije i jačanje jedinstva
Jačanje saradnje Srbije i Republike Srpske koje je potvrđeno u subotu Deklaracijom o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, koju su usvojile dve vlade, a čime će prvi put u novijoj istoriji saradnja i konkretno biti institucionalizovana, od izuzetnog je značaja za Srbe i u Srbiji i Republici Srpskoj, ali je i snažna poruka međunarodnoj zajednici da se naš narod neće odricati svog nacionalnog identiteta, ocena je sagovornika Kurira.
Naime, potvrđena je međusobna podrška u svim nacionalnim i političkim pitanjima, ali je najavljen i niz ekonomskih projekata i saradnje, u oblasti infrastrukture, poljoprivrede, energetike...
Karijerni diplomata Zoran Milivojević za Kurir ističe da je deklaracija institucionalizacija srpskog jedinstva i srpskog otpora pokušajima da se srpski narod na bilo koji način u svojim korenima i identitetu dovede u pitanje.
- Ona je izraz tog otpora i sprečavanje pokušaja da se Dejtonski sporazum dovede u pitanje, a nastala je kao izraz otpora povodom rezolucije o Srebrenici. Ne treba nikako zanemariti njen kontekst, a to je pokušaj smanjenja pritiska s kojima je suočen srpski narod u pokušajima da se dovede u pitanje i njegova istorija i samobitnost na ovim prostorima. To je prvi put u novijoj istoriji da se srpski narod institucionalizovano i organizovano suprotstavi na relaciji Beograd-Banjaluka u okviru i Srbije i RS, da se suprotstavi onome što ga dovodi u pitanje - ističe Milivojević.
Deklaracija, kaže, odražava sve ono što je srpski nacionalni interes i linije odbrane njegovog interesa.
- Tu je i ekonomska snaga, infrastruktura, poljoprivreda, energetika... Na sve načine jača se srpsko nacionalno biće i njegov identitet, i to kroz institucije Srbije i RS koje su garant. To je poruka i za unutra i za spolja, da se mora računati da se narod neće odricati svog identiteta, vere, pisma ni nacionalne samobitnosti - napomenuo je Milivojević.
Politički analitičar Dejan Miletić za Kurir ocenjuje da je, nakon svega što smo proživeli i od SE i UN, ovo nastavak naše konsolidacije i našeg jedinstva, nacionalnog interesa u regionu.
- Naravno da je u fokusu i ekonomija i da će ona i ubuduće biti u našem fokusu. No, centralno je politička poruka da Srbi više nisu spremni da trpe kojekakve odluke međunarodne zajednice, ne može jedno da se priča, a drugo radi i manipuliše našim narodom. Sada će srpski narod mnogo ozbiljnije sarađivati i imati podršku svoje matice, te zajednički odgovarati na sve izazove koji slede - kazao je Miletić.
PODRŠKA I OSLONAC
Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić za Kurir ocenjuje da su najavljeni ekonomski projekti izuzetno značajni, i to pre svega za RS.
- Republika Srpska će dobiti priliku da iskoristi povezanost sa Srbijom. Naime, povezivanje manje privrede koja ima problema sa većom privredom je svakako značajna prilika, ta vrsta sporazuma važna je i za Srbiju, ali je za RS od izuzetnog značaja. Takođe, tu je i psihološki značaj, jer kada imate takvu podršku i oslonac, pogotovo u ovakvim izazovnim vremenima, to je svakako bitno - kazao je Savić.
Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost takođe ukazuje na ogroman značaj ekonomske saradnje.
- Nema sumnje da je Srbija ekonomska lokomotiva ovog dela Evrope, imajući u vidu da ima najveći rast, te najveći broj infrastrukturnih projekata, i u ekonomskom smislu biće veoma važno to povezivanje za Republiku Srpsku jer će omogućiti da se jače veže za Srbiju i da se poveća doprinos njenom razvoju. Naime, cela deklaracija govori o sveobuhvatnosti saradnje, i sportskoj i kulturnoj, te naravno političkoj, i kada se uzme sve u obzir, nema segmenta koji nije obuhvaćen, što je veoma značajno - ocenio je Graovac.
Kurir.rs