KO SU DIGITALNI NOMADI: Kako je tehnologija omogućila da možete raditi iz bilo kog dela sveta

Tim Edukacija

Digitalni nomadi su postali novi oblik radne snage. To su uglavnom entuzijasti koji koriste tehnologiju da bi radili na daljinu. Ovaj stil života nudi slobodu, fleksibilnost i mogućnost da se spoje posao i putovanja, a oni koje se uglavnom opredeljuju za ovakav način rada su programeri i developeri, kopirajteri i digitalni marketari.

Ali, promene u biznis modelima i poslovnoj etici konstantno proširuju spektar zanimanja koja su prilagodljiva digitalnom nomadstvu. Na renomiranim globalnim sajtovima se navodi da je broj ovih radnika-putnika tokom 2023. godine dostigao čak 35 miliona.

Digitalni nomadi nisu vezani za samo jednu lokaciju; to su profesionalci koji mogu da rade iz bilo kog dela sveta. To su najčešće frilenseri, preduzetnici, zaposleni na daljinu, ili čak vlasnici malih preduzeća koji za svoj rad koriste internet i druge digitalne alate.

4 glavna tehnološka napretka koja omogućavaju nomadski način života

1. Brz internet i Wi-Fi

Jedan od ključnih faktora koji omogućava rad na daljinu jeste pristup brzom internetu. Sa razvojem mreža i bežičnog interneta, radnici sada mogu da se povežu sa svojim kolegama i klijentima gotovo iz bilo kog dela sveta. Mnoga mesta, od kafića do kovrking prostora, sada nude besplatan ili jeftin Wi-Fi, čineći rad na daljinu praktičnijim i dostupnijim.

2. Cloud computing

Servisi kao što su Google Drive, Dropbox i OneDrive omogućavaju radnicima da čuvaju svoja dokumenta i datoteke i pristupaju im sa bilo koje lokacije. Ovi cloud servisi omogućavaju saradnju u realnom vremenu, gde god se nalazili. Na primer, timovi mogu raditi na istom dokumentu istovremeno, bez potrebe za fizičkim prisustvom.

3. Komunikacione platforme

Alati kao što su Slack, Zoom, Microsoft Teams i Skype omogućavaju efikasnu komunikaciju između članova tima, bez obzira na njihovu lokaciju. Video-konferencije, čet-sobe i virtualni sastanci sada su standardni deo poslovanja, omogućavajući digitalnim nomadima da ostanu povezani i angažovani.

4. Digitalni alati i softver

Postoji čitav spektar digitalnih alata i softvera koji omogućavaju obavljanje zadataka na daljinu. Alati za upravljanje projektima kao što su Figma, Trello i Asana pomažu timovima da prate napredak projekata, dok alati za vremensko praćenje kao što su Toggl i Clockify omogućavaju praćenje vremena provedenog na različitim zadacima.

Prednosti digitalnog nomadskog života

Tim Edukacija 
foto: Tim Edukacija

Fleksibilnost: Digitalni nomadi imaju slobodu da biraju gde i kada će raditi. To može značiti rad sa egzotičnih destinacija, odlazak tokom zime u mesta sa boljom klimom ili jednostavno rad iz udobnosti svog doma.

Balans između posla i privatnog života: Ovaj način života omogućava bolji balans između posla i privatnog života. Nomadi mogu organizovati svoj raspored prema ličnim potrebama, što im ostavlja više vremena za hobije, porodicu i lični razvoj.

Kulturalno obogaćivanje: Putovanje po svetu omogućava digitalnim nomadima da iskuse različite kulture, jezike i načine života. To ne samo da obogaćuje njihov lični život već ih može dovesti do novih poslovnih prilika i širenja mreže kontakata.

Izazovi i statistika koji ohrabruje sve zainteresovane da postanu digitalni nomadi

Tim Edukacija 
foto: Tim Edukacija

Naravno, ovakav način života nije bez svojih izazova. Digitalni nomadi se često suočavaju sa problemima kao žto su nestabilan internet, kulturne razlike, administrativne prepreke (vize i porezi) ili osećaj izolovanosti zbog nedostatka fizičkog kontakta sa kolegama.

Kao što rekosmo, u svetu trenutno živi, radi i putuje oko 35 miliona digitalnih nomada, a najviše ih je u SAD. Iz Srbije i regiona, poslednjih godina, najviše nomada se odlučuje za Španiju i Portugaliju, zbog zakonskih olakšica.

Brojke koje predstavljamo dodatno govore u prilog tome da se radi o modelu koji će i te kako imati svoje pristalice i perspektivu:

  • 47% digitalnih nomada je u 30-im godinama;
  • 90% digitalnih nomada ima visoko obrazovanje;
  • 2/3 digitalnih nomada radi najviše 40 sati nedeljno;
  • 43% digitalnih nomada je samozaposleno od 2024.

Digitalni nomadi su proizvod tehnološke revolucije i IT sektor svakako prednjači. Zato, svi koji žele da pokušaju da krenu u ovom pravcu, mogu da unaprede svoja znanja i veštine u renomiranoj školi ITAcademy, koja već 18 godina stvara kvalitetne IT kadrove.

U njoj je moguće učiti 6 profitabilnih IT oblasti, a svi zainteresovani se mogu prijaviti ovde.

Tim Edukacija