NENAD ŽIVEO U BEOGRADU I INOSTRANSTVU PA NA KRAJU ODABRAO DEDOVINU: Jovičićima u selu kraj Prokuplja rastu deca

Shutterstock

Posle nekoliko godina rada u Beogradu i inostranstvu Nenad Jovičić rešio je da se vrati na svoju dedovinu. Zajedno sa suprugom Majom, koja je poreklom sa Uba, zajednički život rešili su da nastave u planinskom selu Trnov Laz jednom od najudaljenijih sela grada Prokuplja, piše Blace info press.

Jovičići danas žive u Trnovom Lazu sa ćerkama Nikolinom, Marinom, Radmilom i sinom Radom. Sa njima živi i Nenadova majka Stanika. Život u ovom planinskom selu nije lak, ali ima svoje čari i lepote zbog kojih Jovičići nikada ne bi napustili selo.

Jovičići su trenutno jedina porodica koja održava školu u susednom selu Tovrljanu, jer trenutno jedini đak u ovoj školi je njihova ćerka Marina a naredne godine krenuće i Radmila.

Maja Jovičić sa sinom Radetom, bila je i inspiracija slikaru Miroslavu Radoviću iz Beograda, pa im je podario jednu predivnu umetničku sliku koja predstavlja i simbol budućnosti Toplice.

- Život na selu je mnogo lep, volim da naša deca nauče tradiciju i ni jednog trenutka nisam se pokajala što sam došla u taj prelep kraj i među te divne ljude stvorila porodicu. Lepo bi bilo da se mladi vraćaju na selo i stvaraju budućnost i porodice, ističe Maja Jovičić.

U ovom selu ima još mladih porodica i škola u susednom Tovrljanu koja trenutno broji jednog đaka, za sada ima budućnost.

Učitelj: Od obične seoske škole napravili smo savremenu

Inače, škola u Tovrljanu otvorena je 2015. godine za troje učenika iz Tovrljana i Arbanaške, saznajemo od učitelja Marka Čikarića.

- Broj đaka se povećavao i smanjivao iz godine u godinu. 2019.godine škola je imala najvise đaka sedmoro iz Arbanaške, Tovrljana, Trnovog Laza i Bresnika iz porodica Mijatović, Bojović, Jovičić, Krstić i Konatarević i Novović. Od kada je škola otvorena mnogo pomoći je stiglo od ljudi koji vuku poreklo iz tih krajeva, lokalne samouprave, kompanije Leoni, Vojnog sindikata Gvozdeni puk, Udruženja distrofičara…

Od obične seoske škole nastala je savremema škola sa najmodrenijim nastavnim sredstvima. Trudili smo se da nam u goste dodju i drugari iz gradskih škola i zajednički organizujemo priredbu za sve meštane povodom Dečje nedelje i kraja školske godine. Škole koje su nam pomogle u kulturnom programu su OŠ,, Ratko Pavlović Ćićko” i OŠ,, 9.oktobar” Crveni krts iz Prokuplja i Crveni krst Srbije su nam pomogli u vidu paketića za Novu godinu. Danas posle devet godina od kako funkcioniše škola u Tovrljanu, nju trenutno pohadja jedan djak iz porodice Jovičić, ali već naredne školske godine broj djaka ce se povećati,ističe učitelj Marko Čikarić.

"Gde god bili topličko srce kuca posebnim ritmom"

Filip Maslaković jedan je od mladih školovanih ljudi, koji se sve više okreće očuvanju tradicije svoga kraja i unapređenju života u njemu.

- Toplica je ogromna, i ona živi na mnogo većem prostoru nego što je to geografska oblast. Gde god bili Topličko srce kuca posebnim ritmom i uvek vuče ka pradedovskim grobovima, pupčanicima i ognjištima. Moramo se svim silama truditi da kod sebe i kod svojih naslednika, ostavimo sve topličke crte kulture, običaja i etnosa, i na taj način Toplica će biti večna. Sela moramo obilaziti i za to izgovora nema, ako nema puta, imamo zdrave noge, naši stari su pešaka prešli Albaniju. Što se tiče mladih, oni su živa nada i esencijalni deo opstanka života, jer mlad život je sveža grana na kojoj će se roditi puno mladjih grana i listova. Moramo im svako na svoj način olakšati život i pomoći, jer su oni budućnost ne samo toga sela već celokupne Toplice,ističe Filip Maslaković.

(Kurir.rs/Blace info press Gorica Šegović)

Bonus video:

This browser does not support the video element.

10:33
NISMO NI SVESNI ŠTA IMAMO: Selo na jugu Srbije fantastičan primer materijalne kulture iz turskog doba (KURIR TELEVIZIJA) Izvor: Kurir televizija