Ministar informisanja, koji je pokušao Kuriru da prišije etiketu "neprofesionalizma", i pre sedanja u ministarsku fotelju imao je sijaset ispada o kojima su govorili istoričari, ali i Odeljenje istorijskih nauka SANU
Ministar informisanja i telekomunikacija, istoričar Dejan Ristić, koji je odmah po izboru na ministarsku funkciju optužen za plagiranje, to jest krađu delova tuđeg autorskog rada, te je dao sebi za pravo da neopravdano napadne Kurir i iznese paušalne i apsolutno neistinite ocene na naš račun optužujući nas za "neprofesionalizam", u više navrata je osuđivan od strane kolega istoričara da nemoralno pokušava da prekraja istorijske činjenice, pa da i izmišlja, a u opus svojih nedela upisao je puštanje ljotićevske koračnice tokom Dana pobede.
Nečasno
Povodom Ristićevih pokušaja revizije istorije, o broju žrtava u Jasenovcu, oglašavalo se čak i Odeljenje istorijskih nauka SANU s podrškom Izvršnog odbora te institucije, koje je u svom saopštenju povodom tvrdnji sadašnjeg ministra, a tadašnjeg direktora Muzeja žrtava genocida, navelo da su to "nečasne pojave u srpskoj istoriografiji, usmerene na posebnu vrstu revizije istorije i pokušaje sistematskog smanjivanja broja žrtava, prvenstveno u Jasenovcu i NDH u Drugom svetskom, ali i u Srbiji u Prvom svetskom ratu".
- Poslednjih nekoliko godina, osporavanjem i umanjivanjem broja jasenovačkih i drugih žrtava ustaških zločinaca počeli su se baviti i pojedini istoričari iz Srbije. Važno je zbog čega to treba i naglasiti, da se u poslovima upravo takve revizije, kojom se nanosi uvreda stradalnicima, kao "krovna ustanova" istakao Muzej žrtava genocida. Neposredan povod što se Odeljenje istorijskih nauka SANU oglašava o ovom problemu je taj što je novoimenovani direktor Muzeja, čak i pre imenovanja, najavio da će nastaviti nemoralni posao kojim su se bavili njegov prethodnik na toj dužnosti i predsednik UO te ustanove. Odeljenje istorijskih nauka mora da postavi pitanje Ministarstvu kulture Srbije da li je upoznato s tim da je na čelo Muzeja žrtava genocida postavilo nekvalifikovanog čoveka, koji se naučno nikad nije bavio problemom genocida, ali je spreman da se služi nečasnom revizijom nacionalne istorije, da smišljeno prebrojava i smanjuju žrtve počinjenog genocida? - naveli su tada, između ostalog, u saopštenju.
Nije se dogodilo
Takođe, osim pokušaja umanjenja broja žrtava Jasenovca, Ristić je, kako su ga kolege optuživale, izmišljao događaje. Tako je tvrdio da u zapisniku sa saslušanja Aleksandra Lera 1945. postoji citat u kojem general kaže da mu je lično Hitler naredio da se gađa Narodna biblioteka na Kosančićevom vencu 6. aprila. No, kada je zapisnik objavljen, pokazalo se da ništa slično u njemu ne postoji.
Isto je i s Ristićevim tvrdnjama da je sam Adolf Hitler poklonio borove koji su zasađeni oko spomenika Neznanom junaku na Avali, iako niti jedan dokaz za to ne postoji, pa nije jasno šta mu je bio motiv da tom spomeniku prilepi nacističku etiketu.
Pamti se i skandal kada su 2021. na svečanoj akademiji povodom Dana pobede u Drugom svetskom ratu, čiji je jedan od organizatora bio Ristić, recitovane ljotićevske koračnice. Čitani su tada stihovi pesama "Mrtvi niste" i "Mi znamo borbu što nas čeka", koje su tokom rata bile prepoznatljive kao koračnice koje je koristio dobrovoljački korpus Dimitrija Ljotića. Ministar Dejan Ristić već dva dana ne odgovara na naša pitanja o neosnovanom napadu na Kurir, ali i o optužbama za plagijat.
Bonus video: