ISPRAVLJAMO VELIKI PROPUST, VRAĆAMO DUG VOŽDU: Ministri Đurić i Selaković o svedržavnoj inicijativi koju je pokrenuo Kurir
Srbija je preduzela svedržavnu inicijativu da ispravi jedan istorijski propust i da, posle skoro 200 godina od upokojenja, u otadžbinu prenese posmrtne ostatke kneza Alekse Karađorđevića, najstarijeg sina vožda Karađorđa, kaže za Kurir Marko Đurić, šef srpske diplomatije.
Dok ministar kulture Nikola Selaković za Kurir ističe da je "povratak posmrtnih ostataka kneza Alekse Karađorđevića u Srbiju deo naše obaveze i našeg duga prema velikom Voždu, koji je podigao Prvi srpski ustanak i započeo obnovu srpske državnosti u novom veku".
Inicijativa za prenos posmrtnih ostatka Karađorđevog sina, koji je rođen 1801. u Topoli, a umro u izgnanstvu u Kišinjevu 1830, podsetimo,krenula je od Kurira, nakon čega je prestolonaslednik Aleksandar zamolio i ovlastio Ministarstvo spoljnih poslova da kod vlasti u Moldaviji pokrene proceduru.
A ideja je potekla nakon sastanka potpisnice ovih redova sa ministrom Selakovićem, tada čelnikom resora za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koji je bio u vezi sa završetkom mauzoleja na Vidu po originalnom projektu Nikolaja Krasnova, a što je inicijativa Kurira. Kroz priču o našoj istoriji došlo se i do zlehude sudbine kneza Alekse.
Sada smo na korak od velikog povratka Voždovog sina kući, koji bi trebalo da se desi do kraja godine.
Projekat od državnog značaja
- U koordinaciji sa Ministarstvom kulture i Zavodom za zaštitu spomenika kulture Srbije, kolege iz našeg ministarstva i Ambasade Srbije u Bukureštu već mesecima predano rade na ovom projektu od državnog značaja. Nastavićemo da pružamo svu moguću logističku i stručnu podršku i pomoć kako bi se zemni ostaci i nadgrobni spomenik kneza Alekse iz Kišinjeva dopremili u Srbiju i položili u porti stare Crkve rođenja Presvete Bogorodice u Karađorđevom gradu u Topoli - navodi Đurić.
Trudićemo se, ističe ministar spoljnih poslova, da ovakve generacijske omaške više ne ponavljamo, već da se još aktivnije zalažemo da naše nacionalno i kulturno nasleđe, rasuto svuda po svetu spletom različitih okolnosti, vratimo u domovinu.
- Precima i budućim pokolenjima dugujemo da nikad ne dozvolimo da zanemarimo ili izgubimo ijedan delić naše viševekovne istorije, kao jednog od najstarijih naroda u Evropi, čije su istorijske ličnosti doprinele ne samo izgradnji srpske nacije i srpskog identiteta već i bile u središtu stvaranja Evrope kakvu znamo danas - navodi Đurić, koji zahvaljuje "kraljevskoj porodici, a posebno Nj. k. v. prestolonasledniku Aleksandru na strpljenju i razumevanju, kao i na saglasnosti za sprovođenje procesa ekshumacije i transporta počivšeg kneza s ciljem da zajedničkim naporima potomku jednog od naših praotaca omogućimo davno zasluženi večni počinak u njegovoj domovini".
Žal za otadžbinom
Selaković podseća da se Voždov sin Aleksa nije svojom voljom našao na stranoj teritoriji, gde je našao večnu kuću.
- I sigurno je, i po onome što znamo o njegovom životu, a i po samom nadgrobnom spomeniku, impozantnom, koji se nalazi u glavnom gradu Moldavije, da je i kod njega postojao žal za otadžbinom. Danas kada je Srbija svoja i slobodna, i kada je već u Topoli okupljen najveći broj članova porodice Karađorđević, koji su silom istorijskih prilika preminuli u inostranstvu, red je da se ne zaboravi i porodica najstarijeg Karađorđevog sina, počev od njega samog do njegovih potomaka, sina Đorđa, unuka Alekse i Božidara, od kojih svako počiva u različitim zemljama - u Austriji, Švajcarskoj i Francuskoj - ističe Selaković i dodaje:
- Uveren sam da će upravo završavanje ovog velikog i važnog poduhvata doprineti ispunjenju tog važnog cilja, ali i da će se nastaviti kada su u pitanju posmrtni ostaci njegovih potomaka, koji su, svaki na svoj način, doprinosili Srbiji i njenom razvoju, da li vojujući kao ratnici u našoj uniformi u borbi za slobodu, a to su radili i Karađorđevi unuci i praunuci, ne samo iz linije kneza Aleksandra već i iz linije kneza Alekse, ali i baveći se ozbiljno umetnošću, pisanjem, slikanjem, kao što je to činio Božidar Karađorđević, poslednji izdanak ove najstarije grane Karađorđeve porodice.
Kada su u pitanju procedure vezane za prenos posmrtnih ostataka u portu Crkve rođenja Presvete Bogorodice u Topoli, ističe ministar, tu nema prepreka, njihov prenos se očekuje krajem godine.
Jelena S. Spasić
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.