Lideri zemalja članica Evropske unije danas se u Briselu sastaju kako bi razgovarali o tome kojih četvoro ljudi će obavljati ključne funkcije u EU, a polovina vodećih kandidata nalazi se pod istragama pravosudnih organa.
Politiko je ranije objavio da su favoriti u ovoj trci za najvažnija mesta u institucijama u Briselu Ursula fon der Lajen, koja je viđena da ostane predsednica Evropske komisije, bivši portugalski premijer Antonio Košta koji bi trebalo da nasledi Šarla Mišela kao predsednik Evropskog saveta, a tu su Maltežanka Roberta Mecola koja bi trebalo da i dalje bude predsedavajuća Evropskog parlamenta i estonska premijerka Kaja Kalas koja je najavljena kao naslednica Žozepa Borelja, šefa diplomatije EU.
Briselski sajt navodi dau faktore koji utiču na to ko treba da obavlja ove funkcije spadaju geografska različitost (na primer kandidati sa Baltika, zapadne i južne Evrope), rodna ravnoteža i politička pripadnost.
Politiko dodaje da, međutim, ne postoje jasne smernice u pogledu pravnih problema sa kojima se potencijalni kandidati suočavaju.
Navodi se da između dvoje favorita za dve glavne funkcije u EU, a to su vođenje Evropske komisije i Evropskog saveta, postoji jedna upadljiva sličnost, a to je da su i Fon der Lajen i Košta trenutno pod istragama tužilaca.
Fon der Lajen još uvek nije oslobođena optužbi vezanih za "Fajzergejt", skandala koji je izbio nakon njenog odbijanja da javnosti pokaže poruke na mobilnom telefonu koje je razmenjivala s Albertom Burlom, izvršnim direktorom farmaceutske kompanije "Fajzer".
Skandal je svojevremeno otkrio Njujork tajms koji je objavio da su Fon der Lajen i Burla te poruke razmenjivali uoči najvećeg ugovora o nabavci vakcina protiv koronavirusa koji je EU u jeku pandemije sklopila upravo s američkim gigantom "Fajzerom".
List je podneo tužbu protiv Evropske komisije zbog njenog odbijanja da Evropskom sudu pravde dostavi te SMS poruke.
Istragu o slučaju Fon der Lajen poslednjih meseci je preuzela kancelarija Evropskog javnog tužioca i to na osnovu druge tužbe koju je protiv predsednice Evropske komisije u Liježu podneo Frederik Baldan.
Ovaj belgijski lobista, koji zastupa interese kineskih kompanija, optužio ju je za "mešanje u javne funkcije, uništavanje SMS poruka, korupciju i sukob interesa".
Prvo ročište u ovom sudskom procesu odloženo je za decembar ove godine.
Ovo inače nije prvi put da se Fon der Lajen našla u problemu zbog SMS poruka pošto je pre Brisela, dok je bila nemačka ministarka odbrane, bila pod istragom Bundestaga zbog nepravilnosti u ugovoru koje je njeno ministarstvo dodeljivalo konsultantima.
Kada su nemački poslanici zatražili na uvid njene službene mobilne telefone u okviru istrage o kontaktima koje je imala sa tim konsultantima, ispostavilo da su podaci u telefonima izbrisani.
Bivši portugalski premijer Košta je definitivno favorit za novog predsednika Evropskog saveta, ali Politiko navodi da ima onih u Briselu koji su skeptični u vezi sa tim da li je on najbolji čovek za tu funkciju.
Navodi se da on jeste omiljen među šefovima država i vlada zemalja EU i da se jeste dokazao kao vešt pregovarač, što je osobina koja je neophodna kada dođe do blokade u Evropskom savetu zbog suprotstavljenih mišljenja.
Ipak,Košta je i dalje pod istragom pravosudnih organa Portugala.
Protiv njega zvanično nije podignuta opptužnica ni za jedno krivično delo, ali se istraga vodi oko trgovine interesom zbog koje je morao da prošlog novembra podnese ostavku na mestu šefa vlade.
Detalji istrage drže se u tajnosti, a Košta je demantovao da je činio bilo šta nezakonito.
(Kurir.rs/Politico.eu/Preveo i priredio: N. V.)
Bonus video: