Ukrajina bi trebalo da dobije novi tenk protivvazdušne odbrane "Frankenštajn", dizajniran za obaranje ruskih bespilotnih letelica i projektila spajanjem dokazanih sposobnosti šasije tenka iz doba Hladnog rata s naprednim protivvazdušnim sistemom.
Nemačka odbrambena kompanija Rajnnmetal obelodanila je novi dizajn. Kompanija planira da montira kupolu Skajrendžer, opremljenu snažnim automatskim topom od 35 mm, na šasiju Leoparda 1.
"Mnogi Leopard 1 tenkovi su još dostupni", rekao je Bjorn Bernhard, šef kopnenih sistema u Rajnmetalu, sugerišući da bi moglo biti više tenkova "Frankenštajn" u izradi.
Iako Nemačka više ne koristi Leopard 1 iz doba Hladnog rata, značajan broj ostaje u skladištu. Ukrajinska vojska već je primila gotovo 100 Leoparda i nastavlja da traži dodatnu podršku za odbranu od Rusije i njenih napada bespilotnim letelicama koji su poslednjih mjeseci gađali kritičnu infrastrukturu.
Razvijen 1960-ih, Leopard 1 brzo je postao standard za mnoge evropske vojske tokom Hladnog rata, služeći kao glavni borbeni tenk u više od desetak zemalja širom sveta. Dajući prioritet mobilnosti i vatrenoj moći, njegov snažni motor tera tenk od 42 tone do brzina većih od 64 km na sat, držeći korak s trupama koje napreduju.
Dobro ispitana šasija može se pohvaliti značajnim of-roud sposobnostima, što je čini idealnom za teške terene istočne Ukrajine. Nizak profil Leoparda takođe nudi određenu zaštitu od neprijateljske vatre.
Dok Leopard daje temelj, pravi mišić dolazi iz Skajrendžer sistema. Ova napredna kupola ima sofisticirani radar s potpunim pregledom od 360 stepeni, što ukrajinskim snagama omogućuje precizno otkrivanje i praćenje nadolazećih pretnji.
Skajrendžer je takođe snažan. Njegov automatski top od 35 mm može učinkovito uništiti nadolazeće dronove pre nego što nanesu štetu. Sistem se takođe može opremiti lanserima za protivvazdušne projektile, pružajući dodatni sloj odbrane od sofisticiranijih pretnji iz vazduha.
Prema Rajnmetalu, ova kombinacija omogućuje Ukrajini da brzo postavi vrlo učinkovit sistem protiv ruskih rojeva dronova koji oštećuju njihovu infrastrukturu. Najava se poklapa s otvaranjem nove Rajnmetal radionice u zapadnoj Ukrajini.
"U Ukrajini planiramo dugoročno. Ne samo da isporučujemo opremu i onda se povlačimo - mi pokazujemo da ćemo biti tamo trajno i podržavati Ukrajinu" istakli su iz kompanije.
Rajnmetalov novi pogon ima za cilj da popravi oštećene tenkove nemačke proizvodnje na prvim linijama, značajno smanjujući vreme zastoja i brže ih vraćajući u akciju.
Odbrambena kompanija poznata po svom inovativnom oružju takođe je uspešno modifikovala vozila protivvazdušne odbrane iz sovjetske ere za ispaljivanje zapadnih projektila, stvarajući "FrankenSAM" koji se pokazao učinkovitim protiv napada dronovima.
Kao deo šire strategije Kijeva, Ukrajina nastavlja da traži dodatnu podršku za suzbijanje napada ruskih bespilotnih letelica na kritičnu infrastrukturu. Prošle nedelje je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski osigurao 10-godišnji bezbenosni sporazum sa SAD-om koji obećava dugoročnu vojnu pomoć Kijevu.
(Kurir.rs/Klix/Preneo: A.N.)