Prevaranti, koje je Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska osumnjičila da su kupovali mobilne telefone pomoću tuđih ličnih karata, već su poznati policiji.
Reč je o 19-godišnjaku i 28-godišnjakinji sa područja Garešnice, koji su preko interneta prodali 14 nepostojećih traktora. Mehanizam je uvek bio isti. Traktore i jedno lično vozilo su prodali, uzevši avans ili ceo iznos avansa, a zatim kupca poslali u Veliki Zdence, gde su zatekli praznu, napuštenu kuću bez traktora i automobila.
Uvek su tvrdili da je njihova prodaja hitna, zbog čega su po nižoj ceni davali "traktore i auto", a razlog je bila smrt i troškovi sahrane bliske osobe. Kupcima su slate slike IMT traktora i automobila sa onlajn oglasnika koji su uglavnom već prodati.
Glavni akteri ove priče sa nepostojećim traktorima trenutno su nedostupni policiji. Kako MojPortal nezvanično saznaje, 19-godišnjak je pobegao iz zavoda, a 28-godišnjoj ženi se takođe ne može ući u trag. Oni su se već obogatili nakon što su prevarili ljude za ukupno oko 20.000 evra. Kasnije se ispostavilo da je reč o "ekipi" iz Garešnice, a da su "propali" jer su potencijalnog kupca drogirali tako što su mu stavili neku supstancu u piće i ukrali mu dve hiljade evra iz novčanika.
Istragom je sada utvrđeno da su u prevaru, osim ovog savlađivačkog para, umešane i druge osobe koje su poslovale širom Hrvatske. Putem interneta su uspeli da prikupe 45 ličnih karata i na osnovu toga sklopili pretplatničke ugovore na tuđa imena i kupili mobilne telefone koje su potom prodavali u zalagaonicama u Virovitici i Daruvaru, a kontaktirali su i zalagaonice i kupce iz Novske i Kutine. .
Od jedne od žrtava saznali smo da se sve ovo dogodilo pre više od godinu dana. Mozak bande bio je pomenuti 19-godišnji mladić, tada maloletnik iz Garešnice, koji bi zvao zalagaonicu, rekao da ima dva mobilna telefona na prodaju i uvek im pokazivao svoj lični.
- Ja sam mu ipak rekao, nemojte slučajno da kažete da su "izgoreli". Tvrdio je da nisu, da ih jeftino kupuje na internetu i onda ih prodaje meni. Nikada nije doneo više od dva, a uglavnom su to bili iPhone i Samsung mobilni telefoni. Sve sam dao policiji, neke mobilne telefone smo prodali, neki su zaplenjeni, i od zalagaonica i od kupaca. Kako da vam kažem, nisu mi bili sumnjivi. Nije došao samo on, već i žena. Samo mi je bilo sumnjivo da imaju ličnu kartu na istoj adresi, ali sam pretpostavljao da žive zajedno ili u istoj zgradi. Ime mušterije nikada nije bilo na računu, koji su uvek uredno donosili - kaže sagovornica za MojPortal, koja zbog policijske istrage ne sme da otkriva previše detalja.
Ipak, drago mu je što su, kaže, uhvaćeni, ili bar njih četvoro, jer su 19-godišnjak i 29-godišnjakinja i dalje u bekstvu.
- Sigurno će pobeći u Bosnu i Hercegovinu, znam da je jedan od njih pomenuo da tamo nešto ima - kaže sagovornik.
Ljuti se što su najviše iskorišćavali naivne, stare i nemoćne ljude. Zanimljivo je da su u svojoj kriminalnoj šemi spojili dva posla, onaj sa nepostojećim traktorima i onaj sa lažno kupljenim mobilnim telefonima. Naime, kada se kupac zainteresovao za traktor i dao avans, tražili su od njega kopiju lične karte koja je služila za sklapanje pretplatničkih ugovora i kupovinu mobilnih telefona, a korišćene su i SIM kartice, saopštila je policija. za druga krivična dela. Malo je verovatno da će neko od žrtava biti u potpunosti obeštećen, posebno zalagaonice. Tako je jedno trgovačko preduzeće oštećeno za 13.311,08 evra, a drugo za 18.298,22 evra.
Prodali su, nezvanično, najmanje 150 mobilnih telefona, a plen podelili između sebe. Takođe je poznato da je u istragu uključeno više policijskih uprava i opštinskih državnih odvjetništava, pa nije nemoguće da se istraga proširi i na još slučajeva prevare ove kriminalne grupe.
Kurir.rs/Jutarnji list