šok

KAMERU SPUSTILI 1.000 METARA ISPOD POVRŠINE PACIFIKA I SNIMILI MONSTRUMA: Naučnici nisu mogli da veruju šta vide na snimku (VIDEO)

Youtube Printscreen

Jedna od najneuhvatljivijih vrsta lignji na svetu snimljena je kako napada podvodnu kameru duboko u okeanu!

Istraživači iz Fondacije Minderoo i Centra za istraživanje dubokog mora Univerziteta Zapadne Australije zabeležili su redak susret životinje i kamere koji se dogodio oko kilometar ispod površine Tihog okeana. Naučnici, koji su koristili kameru sa mamcem koju su bacili u dubinu, ostali su šokirani kad su je izvukli i videli šta je snimila!

Neman koja se vidi na snimku je vrsta lignje Taningia danae koja se hrani ribom i rakovima, ali i drugim vrstama lignji.

Vrste lignji iz porodice Octopoteuthidae imaju osam krakova zbog čega se nazivaju lignje hobotnice. Mlade jedinke osim krakova imaju dva dugačka pipka, međutim, pipci nestaju kako lignja sazreva. Pripadnici vrste poznati su po svojoj kolosalnoj veličini. Najduža jedinka ikada viđena, prema navodima studije iz 2003. godine, bila je ženka duga 2,3 metra.

KAMERU SPUSTILI 1.000 METARA ISPOD POVRŠINE PACIFIKA I SNIMILI MONSTRUMA: Naučnici nisu mogli da veruju šta vide na snimku (VIDEO) Izvor: Youtube

Stvorenje koje je sad snimljeno dugačko je oko 75 centimetara.

Na snimci se vidi kako se lignja iznenada pojavljuje iz mraka i juriša prema kameri pre nego što pobegne. Nekoliko trenutaka pre nego što lignja zgrabi kameru, vidi se nekoliko organa na vrhovima krakova koji emituju svetlost, poznatih kao fotofore.

Naučnici tvrde da je zaista retkost videti svetla lignje u akciji.

- Shvatili smo da smo zabeležili nešto veoma retko dok smo pregledali snimak. Srećni smo što smo ovome svedočili. Lignja se spustila na našu kameru misleći da je plen i pokušala da je prestraši svojim svetlima - rekla je Heder Stjuart iz tima naučnika.

Istraživači veruju da fotofori lignji pomažu da omami plen u tamnim vodama dubokog mora, ali i da komunicira sa drugim pripadnicima svoje vrste. Čudesna bića mogu da promene obrazac bljeskova i to tako što kontrolišu membrane koje poput kapaka prekrivaju njihove organe koji proizvode svetlost.

(Kurir.rs/Jutarnji/Preneo Z.Ko)