U Novom Sadu pre dva dana snimljen je neobičan prizor koji podseća na tornado! Građani su u neverici snimali vrtlog prašine koji se uzdizao nasred kružnog toka, a svi su se pitali samo jedno - šta je ovo.
Kako se vidi na snimku objavljenom na Instagramu, vrtlog se podiže visoko u nebo. Ipak, tog dana bilo je vedro, sunčano i toplo. Nije čak ni duvao jak vetar. Baš zbog toga, građani su se zapitali kako je moguća ovakva pojava koja podseća na tornado u Novom Sadu.
Nije tornado, već "pustinjski đavo"
Ipak, ovo nije prvi put da je slična pojava viđena u Srbiji, a stručnjaci navode da nije u pitanju tornado već "pustinjski đavo", koji se javlja po vedrom, sunčanom danu.
Slobodan Sovilj, načelnik Nacionalnog centra za hidrometeorološki sistem, rane najave i upozorenja u Republičkom hidrometeorološkom zavodu (RHMZ) objasnio je još prošle godine kako nastaje ova pojava.
"Pustinjski đavo uvek se javlja u vedrom, sunčanom danu kada je najtoplije i on je obično manjih razmera. Tipičan primer smo imali pre nekoliko godina u Čačku", pojasnio je Sovilj.
A kada nastaje gustnado?
Pored "pustinjskog đavola" često smo imali priliku da vidimo i gustnado, a Sovilj je pojasnio kako on nastaje i koje su ključne razlike.
-Preduslov da se razvije gustnado je da imamo grmljavinski oblak iz koga imamo intenzivnu silaznu struju ili intenzivne padavine. Kada hladan vazduh iz olujnog oblaka dođe do zemljine površine on počne velikom brzinom da se razliva u svim pravcima. Ukoliko na određenom lokalitetu postoji dovoljno nestabilnosti u tom plitkom zemljinom sloju i ukoliko postoji odgovarajući profil, odnosno smicanje vetra, može da se javlja vrtložnost, odnosno, rotacija i dobijamo praktično nešto što naliči na tornado - kaže meteorolog Slobodan Sovilj.
Ovako izgleda gustnado
Za gustnado je jako važno reći, ističe Sovilj, da ni na koji način nije povezan sa oblakom, sa bazom oblaka i to je osnovna razlika po kome se on razlikuje od pravog tornada.
Kurir.rs/Blic