Nakon napada ispred izraelske ambasade u Beogradu, kada je ekstremista Miloš Žujović ranio pripadnika žandarmerije koji radi na obezbeđenju Ambasade, Srbija je na snazi crveni bezbednosni alarm.
Ministar policije Srbije, Ivica Dačić, okarakterisao je ovaj napad kao teroristički. Premijer Srbije, Miloš Vučević, izjavio je da će crveni stepen bezbednosti u Srbiji trajati još neko vreme, a sve bezbednosne službe intenzivno rade na otkrivanju verskih ekstremističkih ćelija.
Prof. dr Milan Petričković sa Fakulteta političkih nauka i politikolog Petar Ranković, gosti emisije "Puls Srbije", govorili su o vehabijama i napadu na izraelsku ambasadu.
Kako vidite političke konotacije ovog napada?
- Svaki teroristički napad ima cilj da unese strah, nemir i destabilizaciju, a to je posebno značajno kada se povezuje sa političkom pozadinom. Ne treba identifikovati teroristički napad sa islamskom zajednicom ili vernicima islama, jer to može imati dalekosežne posledice i izazvati netrpeljivost i strah. Naša regija je kulturološki i verski šarolika, i važno je naglasiti da je terorizam motivisan ekstremizmom, a ne religijom - izjavio je prof. dr Milan Petričković.
Da li je širenje anti-islamske atmosfere jedan od ciljeva ovog napada?
- Jedan od ciljeva jeste širenje anti-islamske atmosfere, ali je bitno naglasiti da se islamska zajednica jasno i nedvosmisleno ogradila od ovog terorističkog čina. U Srbiji različite verske zajednice već godinama žive u skladnim odnosima, i ovaj napad nije izazvao anti-islamsko raspoloženje. Napad se desio u kontekstu napada na Bliskom istoku, ali je važno razumeti da to nije preneto na našu zemlju - dodao je Petar Ranković.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video: