Agencija Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za rak u petak je ocenila da je talk puder "verovatno kancerogen" za ljude, ali nezavisni stručnjak upozorava da tu najavu u početku ne treba pogrešno tumačiti kao konačan dokaz.
Odluka je zasnovana na "ograničenim dokazima" da talk puder može uticati na razvoj raka jajnika kod žena, "dovoljnim dokazima" da je povezan sa razvojem raka kod pacova i "snažnim mehaničkim dokazima" da postoje znaci njegove kancerogenosti u ljudskim ćelijama, objavila je Međunarodna agencija SZO za istraživanje raka (IARC), sa sedištem u Lionu.
Talk je prirodni mineral koji se često koristi za pravljenje pudera za bebe. Većina ljudi je izložena talku u obliku bebi pudera ili kozmetike, navodi se u saopštenju IARC-a. Ali najveća izloženost talku je u trenutku kada se vadi, prerađuje ili koristi za proizvodnju drugih proizvoda, navodi se u saopštenju.
Šta je talk?
Treba imati na umu da je talk prirodni mineral koji se sastoji od magnezijuma, silicijuma, kalcijuma i kiseonika, a karakteriše ga blagi zemljani miris. Ne rastvara se u vodi, alkoholima ili uljima, što mu daje posebne karakteristike i široku primenu u kozmetici.
Agencija u saopštenju navodi da postoje brojne studije koje dosledno ukazuju na povećane stope raka jajnika kod žena koje koriste ili su koristile talk na genitalijama.
Istovremeno, publikacija ne isključuje mogućnost da je talk u nekim studijama bio kontaminiran azbestom, koji je direktan uzrok raka.
Uzročna uloga talka u ovakvim slučajevima nije se mogla u potpunosti utvrditi“, rezultati su istraživanja agencije objavljenog u stručnom časopisu "The Lancet Oncologi".
Mišljenje nezavisnih stručnjaka
Kevin Mekonvej, statističar britanskog Otvorenog univerziteta, koji nije bio uključen u istraživanje, upozorio je da je u slučaju procene IARC-a "najočiglednija interpretacija zapravo pogrešna".
- Cilj Agencije je da odgovori na pitanje da li neka supstanca ima potencijal da izazove rak pod uslovima koje IARC nije naveo ili specificirao. S obzirom da su sprovedene studije bile opservacione, zbog čega nisu mogle da dokažu uzročno-posledičnu vezu, iznete podatke ne treba shvatiti kao nešto što može poslužiti kao definitivan dokaz - naveo je Mekonvej.
Ovo saopštenje dolazi samo nekoliko nedelja nakon što je američki farmaceutski i kozmetički gigant "Džonson i Džonson" pristao da plati 700 miliona dolara kako bi konačno rešio optužbe da je obmanuo kupce o bezbednosti proizvoda na bazi talka kompanije.
Kompanija "Džonson i Džonson" nije priznala zloupotrebu u nagodbi, iako je povukla proizvod sa tržišta Severne Amerike 2020. godine.
Prema rezimeu studije objavljenom 2020. godine, a studijama je obuhvaćeno 250.000 žena iz Sjedinjenih Država, nije utvrđena statistička veza između upotrebe talka na genitalijama žena i rizika od razvoja raka jajnika.
Još jedno jedinjenje dodato na "kancerogenu" listu
IARC je u petak klasifikovao hemijsko jedinjenje akrilonitril, koje se koristi za pravljenje polimera, kao "kancerogeno za ljude", što je najviši nivo upozorenja agencije.
Predstavljeni su "dovoljni dokazi" koji povezuju akrilonitril sa razvojem raka pluća. Polimeri sastavljeni od akrilonitrila koriste se za izradu raznih predmeta – od vlakana u odeći do tepiha, plastike i drugih proizvoda široke potrošnje.
(Kurir.rs/Blic/Jutarnji list)