Policiji je tada rekao da je u dvorištu čistio pištolj koji je opalio i ranio ga. Da li je mladić rekao istinu utvrdiće istraga.
A kako pravilno držati, čuvati i održavati vatreno oružije istraživala je reporterka Kurira Teodora Borozan sa Brankom Bogadnovićem, urednikom portala Oružje online.
- Sam način čuvanja oružja je propisan zakonom, a ukoliko bi se svi pridržavali tih normi, do ovakvih slučaja ne bi dolazilo. Naime, oružje mora da bude u sefu koji je obezbeđen, a pritom mora da bude odvojeno od municije i naravno mora biti prazno. Mi, na žalost, imamo slučaj Ribnikara, gde se vidi nepoštovanje tih propisa, što je verovatno slučaj bio i sad. Sam zakon propisuje da se oružje mora redovno održavati, a pištolj je opasna stvar, iako je njegovo rasklapanje i sklapanje relativno jednostavno, a to ne znači da ga svaki put treba kompletno rastaviti i čistiti - započeo je Bogdanović, pa nastavio:
- Drugo, to je vrlo složena operacija, a po zakonu svaki vlasnik oružja je primoran i na obuku, ali uzmimo u obzir da se takvo čiščenje oružja vrši samo nakon pucanja, a po mom mišljenju, čišćenje bi trebalo obavljati u streljani uz prisustvo instruktora. Svakako da se oružje mora čuvati podalje od dece, sam slučaj da dete dođe u posed oružja je kršenje zakona. Dakle, dovoljno je pridržavati se zakona, kako ne bi dolazilo do ovakvih incidenata.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video: