Prema saopštenju MUP-a uhapšen je M.L. iz Niša zbog sumnje da je izvršio krivično delo pranje novca, dok su krivične prijave podnete protiv njegovog brata i još šest osoba, članova oranizovane kriminalne grupe koji su već u pritvoru.
Dopisnica Kurira Emilija Andrejević razgovarala je sa doktorom krivičnopravnih nauka Filipom Mirićem koji je objasnio kako krivično delo pranje novca utiče na celokupnu privredu države i kako se može stati na put tome.
- Reč je o krivičnom delu pranje novca, iz grupe krivičnih dela protiv privrede, a ovo delo vrši onaj ko pokušava da kroz legalne tokove, prenosom imovine recimo, prikrije sve ono stečeno kriminalnim delatnostima, a kazna za osnovni oblik je od šest meseci do pet godina, s tim ako je krivično delo učinjeno u vidu grupe, onda je zaprećena kazna od dve do 12 godina. Ovde je reč o teškom krivičnom delu, kojim se na jedan način ugrožava ceo privredni sistem Republike Srbije - započeo je Mirić.
Potom je odgonetnuo kako država može da utiče, odnosno koja bi preventivna mera bila za ovu vrstu kriminala:
- Pre svega, preventivne mere se uočavaju u okviru podizanja društvene svesti o značaju poštovanja zakona, to je opšta obaveza, koja proističe iz krivičnog zakonika. Bolja kontrola poslovanja različitih firmi, bolja kontrola porekla novca i na neki način bolje i efikasnije krivično gonjenje jer uvek kod ovakvih dela izvršilac kalkuliše sa činjenicom da li može biti okrivljen ili ne.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video: