Slušamo ovih dana o tome kako čuvati hranu na velikim vrućinama, ali nije manje važno ni kako sačuvati sebe od hrane i pića kada je napolju 40 stepeni.
Da biste sprečili moguće tegobe izazvane vrućinom, poput dehidratacije,
nesvestice i malaksalosti, važno je da se pridržavate saveta u vezi sa ishranom.
Ovim povodom gošća emisije Puls Srbije na Kurir televizije bila je Maja Babić, nutricionista i terapeut u oblasti zdravlja i velnesa.
- Mislim svima je jasno da sada, tokom letnjih meseci, naš organizam dehidrira. Tako da je izuzetno važna hidratacija organizma. Ne znam da li znate, ali samo 5 odsto dehidratacije može da dovede čak do 30 odsto smanjenih performansi. Ne pričamo samo o performansama za one koji se bavi sportom, nego generalno. Vrućine smanjuju našu radnu sposobnost. Važno je popiti vodu. Ukoliko vam nije ukusna samo voda, često preporučujem, možete da dodate neke ukuse mente, citrusno voće, tako da malo poboljšate ukus vode. Ali pokušajte da izbegavate gazirana pića - objašnjava Maja Babić.
A kada je količina u pitanju, istakla je sledeće.
- Nije svako telo isto, moji programi su personalizovani, pa ne možemo da preporučujemo osobi koje je 160cm i 50 kg istu količinu vode kao nekome koje je dva metra i 110 kg. Ali potrudite se da ne bude ispod dva litra, naročito tokom leta. Nije važno da li pre ili posle jela, pijte vodu onda kada ste žedni.
Babić je posebno ukazala na kafu, koju pijemo tokom čitave godine.
- Najveći problem kod kofeina i kod alkohola je to što dehidriraju organizam. Kofein se u našem organizmu se zadržava veoma dugo. Tako da vi ako popijete kafu oko 12 sati, vi u 6 sati još uvek imate oko 100 ml kofeina u sebi. Ako već pijete kafu, bolje da je popijete negde u prepodnevnim satima. A tokom leta smanjite unos kofeina i alkohola svakako zbog dehidratacije.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video: