Komentar: Pozitivan trend rasta kineske ekonomije ukazuje na nove mogućnosti razvoja stranih preduzeća

Kineska medijska grupa

Prema preliminarnim proračunima, kineski BDP u prvoj polovini ove godine iznosio je 61,68 biliona juana, što je povećanje od 5 odsto na godišnjem nivou. Proizvodnja u zemlji je stalno rasla, potražnja je nastavila da se oporavlja, a novi pokretači su ubrzali rast. Kineska ekonomija je nastavila sa trendom daljeg oporavka i poboljšanja. Očekuje se da će kineski ekonomski rast i dalje ostati važan motor i stabilizirajuća snaga za rast svetske ekonomije.

Pod uticajem kratkoročnih faktora kao što su ekstremne vremenske prilike i poplave, ekonomski rast Kine je usporen u drugom kvartalu ove godine, ali gledajući na srednji i dugi rok, osnove kineskog ekonomskog rasta nisu se promenile. Kineska privreda i dalje nesmetano funkcioniše, kratkoročne fluktuacije neće promeniti dugoročni pozitivan trend, a povoljni uslovi za kvalitetan razvoj nadmašuju nepovoljne faktore.

Uzimajući u obzir ovaj izveštaj, koje nove mogućnosti svet može da izvuče iz njega? U prvoj polovini godine, ukupna maloprodaja robe široke potrošnje u Kini porasla je za 3,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a maloprodaja na mrežama porasla je za 9,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine. “Bajer”, poznata nemačka kompanija, saopštila je da je kompanija poslednjih godina ostvarila stabilan rast profita kroz digitalne inovacije i saradnju sa kineskim kompanijama, a jedna trećina njenog poslovanja potiče od saradnje sa kineskim platformama za e-trgovinu.

Istovremeno, visokokvalitetan razvoj kineske privrede doneo je i nove mogućnosti transnacionalnim kompanijama. Trenutno, Kina snažno promoviše novokvalitetne proizvodne snage i unapređuje novu industrijalizaciju, a novi zamah se brzo formira.

Pored toga, stabilnost i kontinuitet kineske politike otvorili su široke mogućnosti za razvoj stranih kompanija. Bilo da se radi o proširenju bezviznog "kruga prijatelja", nastavku smanjenja liste osoba kojima je zabranjen pristup stranim investicijama i povećanju garancija pružanja usluga stranim investitorima, to je stranim kompanijama dalo "umirujuću pilulu" za rad u Kini.

U prvoj polovini prve polovine ove godine, broj novoosnovanih preduzeća sa stranim ulaganjima u Kini porastao je za 14,2 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a stvarna upotreba stranog kapitala u visokotehnološkoj proizvodnji porasla je za 2,4 procentna poena u odnosu na isti period lane. Strane investicije su u skladu sa opštim trendom razvoja produktivnosti u Kini novog kvaliteta i nesumnjivo će doneti još više novih koristi.

Treća plenarna sesija 20. Centralnog komiteta Komunističke partije Kine danas je počela u Pekingu. Na sastanku biće doneta strateška odluka o daljem svestranom produbljivanju reformi i promovisanju modernizacije u kineskom stilu. Međunarodna zajednica uopšte očekuje da će Kina nastaviti da pruža najbolje izglede za rast na svetu i stvoriti nove mogućnost za multinacionalne kompanije.

Trenutno je Kina još uvek u ključnom periodu ekonomskog oporavka, transformacije i modernizacije, i još uvek treba da nastavi da ulaže napore u promovisanje visokokvalitetnog razvoja. Dok Kina čini veće napore da stimuliše vitalnost tržišta i endogeni zamah, i kontinuirano neguje i širi nove kvalitetne produktivne snage, uverena je da će ostvariti svoje godišnje ciljeve i zadatke.

Kineska medijska grupa

Bonus video:

This browser does not support the video element.

01:53
Zoran Spasić: Kineski predsednik je došao u Srbiju isključivo zbog predsednika Srbije Aleksandra Vučića Izvor: Kurir televizija