RASTE BROJ ZARAŽENIH U SRBIJI OD OVOG OPASNOG VIRUSA Batut izdao upozorenje: Ovo su najnoviji podaci

Kurir/S.S.

U Evropskom regionu posle perioda veoma niske cirkulacije virusa SARS-CoV-2, registruje se povećanje njegove aktivnosti od maja 2024. godine, a takva situacija beleži se i u Republici Srbiji, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

- U cilju sagledavanja aktuelne epidemiološke situacije COVID-19 u Srbiji, Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” prati epidemiloške pokazatelje, stopu testiranja, kao i procente pozitivnih nalaza. Od početka 2024. godine broj testiranih lica na SARS-CoV-2 je opadao sve do početka maja, kada se broj testiranih lica povećava i održava na oko 550 testiranih prosečno nedeljno. U istom periodu broj potvrđenih slučajeva počinje postepeno da raste i iznosi u proseku od 60 do 90 slučajeva nedeljno. Uočava se porast u poslednjim nedeljama, ali su apsolutne vrednosti i dalje niske u poređenju sa istim periodom 2023. godine - navodi "Batut" i dodaje:

Printscreen 
foto: Printscreen

- Ne registruje se povećanje hospitalizacija obolelih, niti pogoršanje kliničkih formi COVID-19. U skladu sa trenutnom epidemiološkom situacijom nema indikacija za primenu dodatnih mera prevencije i suzbijanja respiratornih virusnih infekcija osim standardnih mera zaštite koje se kontinuirano primenjuju u svim zdravstvenim ustanovama. Osim toga, osobe sa ozbiljnim hroničnim bolestima i stanjima oslabljenog imuniteta treba da se posavetuju sa svojim lekarom o eventualnom smanjenju rizika od infekcije primenom mera lične zaštite. U Republici Srbiji osobe koje imaju simptome akutne respiratorne infekcije, testiraju se prema indikacijama u skladu sa procenom lekara.

Shutterstock 
foto: Shutterstock

Imajući u vidu da je akutelni apsolutni broj inficiranih nizak Institut za javno zdravlje Srbije ocenjuje da u ovom trenutku nema značajnog pogoršanja epidemiološke situacije.

- Institut za javno zdravlje Srbije sa mrežom instituta i zavoda za javno zdravlje, kao i drugim zdravstvenim ustanovama nastavlja da prati epidemiološku situaciju, radi pravovremenog predlaganja odgovarajućih mera prevencije i suzbijanja bolesti. Ministarstvo zdravlja pažljivo prati situaciju u drugim državama, naročito u okruženju, i mobiliše sve potrebne resurse za kontrolu zaraznih bolesti.

Bonus video:

This browser does not support the video element.

01:51
NOVI SOJ KORONA VIRUSA U SRBIJI! Stojanović: Svi koji su bili u inostranstvu, čim primete simptome treba ODMAH da se jave lekaru! Izvor: Kurir televizija