ALBANSKI LOBISTA PODNOSI OSTAVKU NA SENATORSKO MESTO: Bob Menendez osuđen za korupciju - kraj mandata punog skandala

Kyle Mazza / Zuma Press / Profimedia

Demokratski senator Bob Menendez iz Nju Džersija, osuđen za korupciju, podneće ostavku na mesto u Senatu SAD 20. avgusta, prema više izvora upoznatih sa njegovim planom, piše CNN.

U julu, Menendez je osuđen po 16 tačaka – uključujući podmićivanje, iznudu, prevaru, ometanje pravde i delovanje kao strani agent – zbog svoje uloge u višegodišnjoj šemi podmićivanja.

Događaji od utorka označavaju važan trenutak u dramatičnom političkom padu senatora iz Nju Džersija i dovešće do kraja njegovog mandata u Senatu koji je pogođen skandalima. Menendez se suočio sa sve većim pritiskom unutar sopstvene stranke da podnese ostavku ili se suoči sa pretnjom izbacivanja iz Senata.

Očekuje se da će guverner Nju Džersija Fil Marfi, demokrata, imenovati zamenu za popunjavanje Menendezovog mandata, koji se završava 3. januara 2025. godine.

Demokratski poslanik Endi Kim i republikanac Kertis Bašou treba da se suoče na opštim izborima u novembru za mesto. Menendez, koji je ove godine bio na reizboru, ranije je podneo zahtev da se kandiduje kao nezavisni kandidat. Menendez nije odmah rekao da li i dalje namerava da se kandiduje kao nezavisni.

Menendez je predstavljao Nju Džersi u Kongresu kao demokrata otkako je izabran 1992. godine, prvo kao predstavnik SAD, a zatim kao senator.

Menendez, koji se suočava sa izricanjem kazne 29. oktobra, tvrdi da nikada nije prekršio svoju javnu zakletvu i rekao je da nikada nije bio ništa "osim patriota svoje zemlje i svoje zemlje".

"Očigledno je da sam duboko, duboko razočaran odlukom porote", rekao je Menendez novinarima ispred sudnice nakon što je proglašen krivim.

Dodao je da veruje da zakon i činjenice nisu potvrdili tu odluku te da će uspeti po žalbi.

Nakon osude, pozivi Menendezu da podnese ostavku postali su sve glasniji, a lider većine u Senatu Čak Šumer na Kapitol Hilu pozvao je senatora da se povuče.

"U svetlu ove osuđujuće presude, senator Menendez sada mora da učini ono što je ispravno za njegove birače, Senat i našu zemlju, i da podnese ostavku", naveo je Šumer u saopštenju.

Menendez je prošle godine podneo ostavku na mesto predsednika Komiteta za spoljne poslove Senata, ali je dugo odbijao pozive da podnese ostavku na mesto u Senatu SAD.

Tužioci su uspešno tvrdili da je senator pokušao da iskoristi svoju moć da unapredi egipatske vojne interese, da se meša u krivična gonjenja i obezbedi ulaganja od katarskih zvaničnika. Menendez i njegova supruga su navodno dobili zlatne poluge, stotine hiljada dolara u gotovini, Mercedes-Benz kabriolet i drugi mito u zamenu za njegov uticaj.

Senatorova supruga Nadin Menendez takođe je optužena u slučaju, ali joj je suđenje odloženo na neodređeno vreme nakon što joj je dijagnostikovan rak dojke. Ona se izjasnila da nije kriva.

Za najteže optužbe za iznudu i prevaru predviđena je maksimalna kazna od 20 godina zatvora po svakoj tački. Sve u svemu, Menendez se suočava sa maksimalno 222 godine zatvora za 16 tačaka optužnice, ako bude odsluženo uzastopno. Međutim, sve kazne bi tekle istovremeno osim ako sud ne naloži drugačije.

Menendez je član Senata od 2006. godine – i ovo nije bio prvi put da se suočio sa pravnom bitkom. Menendeza su federalni tužioci 2015. godine optužili za zaveru, podmićivanje i prevaru u vezi sa navodnom zloupotrebom položaja svoje funkcije. U to vreme, tužioci su rekli da je senator prihvatio više od 600.000 dolara u vidu političkih priloga, luksuzni hotelski apartman u Park Hajatu u Parizu i besplatne vožnje privatnim avionom od bogatog oftalmologa, dr Salomona Melgena, u zamenu za političke usluge.

Suđenje za korupciju završeno je u novembru 2017. nakon što je porota izvestila da je zašlo u ćorsokak. Obojica su negirali sve optužbe.

Michael Reynolds 
foto: EPA/Michael Reynolds

ALBANSKI LOBISTA

Ranije su američki mediji pisali o povezanosti Menendeza sa biznismenom osuđenim za vođenje kockarnica albanske mafije u SAD.

Menendez, prema ranijem pisanju "Dejli Bista", bio je u bliskim poslovnim vezama sa Gazmendom Litom zvanim "Gas", inače rođenim bratom političara iz Demokratske partije u Albaniji, koji je osuđen za vođenje kockarnica albanske mafije u SAD.

Američki sajt "Dejli Bist" objavio je i da je Menendez "povezan sa trećom nacijom u čije unutrašnje i međunarodne intrige se mešao: Albanijom".

"Štaviše, tokom trajanja navodne šeme podmićivanja, Menendez je koordinirao sa albansko-američkom zastupničkom grupom u koju je Lita bio uključen, sastao se sa bratom biznismena (Korabom Litom) članom Demokratske partije u Albaniji, koji je u to vreme bio član albanskog parlamenta i sa njim razmatrao svoje zvanične izjave", piše "Dejli bist".

Medij podseća i da je početkom 2020. godine Menendez počeo više da se oglašava po pitanju Kosova, pridruživši se svom tadašnjem kolegi iz Predstavničkog doma poslaniku Eliotu Engelu iz Njujorka u potpisivanju pisma Trampovom državnom sekretaru Majku Pompeu u kojem je pozvao na uvođenje sankcija Srbiji i zagovarao "oštrije taktike" Prištine u pregovorima sa Beogradom.

Menendez je 2020. ugostio Vjosu Osmani i prištinskog premijera Aljbina Kurtija, a na jesen se ponovo obratio albanskoj lobi-grupi, nakon čega ga je ona pohvalila zbog čvrstih stavova o albanskim prioritetima na Balkanu.

Takođe, Menendez je izjavljivao da je ponosan što su SAD 2008. godine među prvima priznale nezavisnost tzv. Kosova i zatražio je od američke administracije da se posveti pitanju Albanaca u "preševskoj dolini".

Javnosti u Srbiji poznat je i kao jedan od potpisnika pisma predsedavajućih spoljnopolitičkim odborima SAD, Ujedinjenog kraljevstva i EU, koje je potpisalo više od 50 parlamentaraca, a u kojem su od svojih vlada zatraži kritičniji odnos prema Srbiji i predsedniku Aleksandru Vučiću.

Pre tri godine, zajedno sa albanskim lobistom Eliotom Engelom, tražio je da SAD uvedu sankcije Srbiji zbog povećanog uvoza oružja iz Rusije.

Kurir.rs/Kosovo online

Preneo: R.J.