Poslednjih godina, posebno od početka pandemije, rad od kuće postao je deo svakodnevnice. Koji su skriveni izazovi ovakvog tipa angažmana, proveravala je novinarka Jelena Tašković.
Bez saobraćajnih gužvi i s većom fleksibilnošću, prema rečima zaposlenih, rad iz udobnosti doma donosi velike prednosti. Ali šta se dešava kada kuhinja postane kancelarija, a dnevna soba konferencijska sala?
- Veliki plus u radu od kuće je organizacija sopstvenog vremena i planiranje ostalih obaveza van posla. Bilo bi lepo imati kancelariju, ali ako je to poređenje da li bih išao u kancelariju ili bih ostao kod kuće, ipak bih ostao kod kuće. Treba se, jednostavno baviti fizičkom aktivnošću, jer u više prilika sam imao problema zbog, jednostavno, nekretanja - rekao je za Kurir Tomo Lučić, grafički dizajner.
Stručnjaci ističu da taj model rada donosi mnoge rizike koje ne smemo ignorisati, a neadekvatan radni prostor može biti uzrok brojnih zdravstvenih problema.
Ivan Milinković, kiropraktičar, je imao sledeće reči za Kurir o ovoj temi:
- Što se tiče radnog prostora, mnogi pacijenti navode da kod kuće imaju mnogo manji komfor, da im stolica i sto nisu adekvatni za rad, tako da su dosta pasivniji, a sama ta pasivnost utiče na to da budu izloženiji raznim mikrotraumama. Ne postoji savršena stolica, gde ćete sedeti po ceo dan, više sati, a da uopšte ne ustajete, jer to ne može proći bez nekih posledica. Znam iz iskustva da mnogi pacijenti ustaju malo pre početka rada, tako da praktično ustanu iz kreveta i odmah sednu za stolicu, da rade, to uopšte nije dobro jer telo nije adaptirano. Godinama, mogu da pređu u ozbiljne tegobe kao što su bol u vratnom delu, glavobolje, vrtoglavice, zujanje u ušima.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video: