Čitav dan protestovao na kupoli crkve Svetog Petra

Uspeo je da izvrda obezbeđenje Vatikana i da se popne na kupolu poznate crkve. Još nisu poznati razlozi zašto je De Finicio, koji je odbio sve molbe ministara iz italijanske vlade koji su ponudili da se sastanu s njim ako siđe dole, pristao da naposletku to ipak učini

VATIKAN - Italijan Marčelo de Finicio odustao je od daljeg protesta, posle više od 24 sata provedenih na 130 metara visokoj kupoli Crkve Svetog Petra u Rimu, gde je demonstrirao zbog ekonomskih reformi vlade. Dva vatrogasca uvukla su De Finicija, vlasnika jednog restorana na plaži u Trstu, unutar bazilike Svetog Petra.

On je uspeo da izvrda obezbeđenje Vatikana i da se popne na kupolu poznate crkve. Još nisu poznati razlozi zašto je De Finicio, koji je ranije danas odbio sve molbe ministara iz italijanske vlade koji su ponudili da se sastanu s njim ako siđe dole, pristao da naposletku to ipak učini. Rimokatolički poglavar papa Benedikt Šesnaesti imao je redovno obraćanje ispred crkve, koje je privuklo desetine hiljada vernika, uprkos tome što je istovremeno De Finicio bio na kupoli bazilike Svetog Petra.

De Finicio je na kupoli razvio transparent na kome je pisalo "Upomoć! Dosta Monti!", što je aluzija na italijanskog premijera i autora ekonomskih reformi Marija Montija.

"Ja nisam ludak koji hoće da se ubije. Do sada je bilo samo obećanja, oni su samo smanjivali troškove. Razgovarao sam telefonom s nekim ministrima, ali neću sići da bi samo dobio tapšanje po leđima i šut pozadi, kao i uvek", rekao je De Finicio preko mobilnog telefona za televiziju Skaj24.

Italijanski mediji su preneli da je on ranije ove godine proveo tri noći na 70 metara visokoj metalnoj strukturi u rodnom Trstu, u sklopu sličnog protesta zbog ekonomskih reformi. Vlada iz Rima je usvojila mere, u skladu sa EU, prema kojima će mogućnost zakupljivanja delova plaža postati stvar konkurencije, odnosno dozvola se neće prenositi s generacije na generaciju, kao što je do sada bio slučaj.

De Finicio je tražio da zvaničnici razgovaraju s vlasnicima barova na plažama pre stupanja novih mera na snagu, ukazujući da su oni sami uložili mnogo u delove obale koji su im dati na korišćenje, izgradivši restorane i ostale potrebne objekte, i da će biti na gubitku ako im dozvole budu oduzete. Više od 4.000 kilometara italijanske obale, što je više od polovine, dato je na korišćenje koncesionarima, koji su na plažama izgradili barove i restorane, iznajmljuju suncobrane i ležaljke i pružaju druge slične usluge.

De Finicio, koji je, kako se navodi, izgubio svoj restoran u požaru i bori se da dobije zajam za njegovu ponovnu izgradnju, dobio je moralnu podršku od drugih koncesionara, koji su u zajedničkoj izjavi rekli da dele "njegovu nesigurnost po pitanju budućnosti".