Naziv ljiljan potiče iz latinskog jezika, a naziv krin iz grčkog. U našoj sredini se podjednako koriste oba naziva, a ljiljane poznajemo i pod drugim nazivima i vrstama kao perunike, irise... Najpoznatiji su beli ljiljani, iako je bogatstvo kolorita u kojima su zastupljeni brojno.
Od drevnog Egipta do starog Rima
U starom Egiptu se smatralo da ljiljan predstavlja simbol lepote, plodnosti, ponovnog rađanja i vladarskog dostojanstva. Stari Egipćani su crtali sliku ljiljana na svojim grobnicama, kao simbol ponovnog rađanja, novog života, što će hrišćani ponoviti vekovima kasnije. Prvi poznati prikaz ljiljana, zidna freska pronađena u vili na Kritu, nazvana Princ ljiljana potiče iz 1580. godine pre nove ere. U staroj Grčkoj ljiljan je bio posvećen Zevsovoj supruzi i vrhovnoj boginji Heri, zaštitnici braka i potomstva, a smatran je i cvetom boginje Afrodite (u rimskoj mitologiji Venere), koja je bila toliko opsednuta ljiljanima, da im je zavidela na lepoti. Beli, čisti cvet je svojom lepotom uvredio Afroditu, boginju ljubavi, požude i zadovoljstva, da ga je proklela tučkom koji će zauvek rasti iz centra cveta, simbolički je od tada ljiljan postao simbol čistote i plodnosti, što će ostati njegovo osnovno značenje u hrišćanstvu, gde postaje poznat kao Bogorodičin ili rajski cvet.
Ljiljan u hrišćanskoj tradiciji
U hrišćanskoj tradiciji ljiljan se povezuje sa pokajanjem, a prema legendi on je izrastao iz Evinih suza. Beli ljiljan je zbog svoje beline i čistote simbol Bogorodičine bezgrešnosti i čednosti, lišće ljiljana je simbol Bogorodičine skromnost, a stablo njene vere i pobožnosti. Ljiljan je zbog toga je i poznat još pod imenom Bogorodičin cvet i vezuje se za bezgrešno začeće – Blagovesti. Bogrorodičin Ljiljan (Lilium candidum) se povezuje sa Bogorodicom, dok se Uskršnji ljiljan (Lilium longiflorum), povezuje sa cvetom koji je po verovanju iznikao iz zemlje gde je Hristova krv pala tokom Vaskrsenja i zbog toga se koristi za ukrašavanje crkava.
Simbol čistote i vaskrsenja u srednjevekovnoj Srbiji
Ljiljan je svoje mesto zauzeo i u evropskoj i našoj srednjevekovnoj heraldici. Prisutan je u moravskim ornamentima crkava i manastira. Depotica Jelena Mrnjavčević poznatija kao monahinja Jefimija - prva srpska pesnikinja, sahranjena je u manastiru Ljubostinja ispod sarkofaga sa motivima ljiljana, kao simbola čistote, devičanstva i Bogorodice kojoj je hram posvećen. Pretpostavlja se da je kneginja Milica upravo taj sarkofag prvobitno namenila sebi. Krst nad ljiljanom predstavljen je i na sarkofagu na nepoznatom grobu u crkvi sv. Dimitrija u Pećkoj patrijaršiji, a značenje je povezano sa simbolikom Hristovog Vaskrsenja. Prisustvo ljiljana primećeno je i na srpskim srednjovekovnim nadgrobnim spomenicima – stećcima.
Krin kao pratilac na putu za večni život
Bogatstvo značenja ljiljana u funeralnoj kulturi zadržalo se do danas i predstavlja simbol čestitosti, nedužnosti i Vaskrsenja, a simbolika sa kamena i slika danas se prenosi se preko venaca i cvetnih aranžmana. Upotreba ljiljana na sahranama simbolizuje obnovljenu nevinost duše nakon smrti, odatle je jedan od cvetova koji se najčešće koriste za vence, suze i bukete i u cvećari JKP „Pogrebne usluge Beograd. Vredni i iskusni cvećari, bez mnogo reči, svojim bogatim iskustvom i istančanim osećajem za značenje, namenu i lepotu tkaju od cveća suze, vence i bukete čiji je često glavni dekorativni i simbolični deo upravo ljiljan. Izuzetno poznavanje značenja, ali umešnost sa kojim komponuju aranžmane izdvajaju ih kao najbolje u svom zanatu. Dobro upoznati sa simbolikom ljiljana, ali i drugog cveća koje koriste u svojim aranžmanima uspevaju da načine onaj savršen sklad između želja ožalošćenih ali i poruke koju svaki cvet nosi.
Za isporuku cvetnih aranžmana sugrađani se mogu raspitati u cvećarskoj radnji na Novom groblju: 011/2071-394 (od ponedeljka do subote 07-16 časova), dok je na zvaničnoj internet stranici JKP „Pogrebne usluge“ moguće je poručiti cvetne arnažmane, vence, suze i bukete najrazličitijih oblika, koji se isporučuju na sahane, pomene, ili grobna mesta na grobljima u nadležnosti preduzeća.
JKP “Pogrebne usluge” Beograd