Danas, 29 godina nakon hrvatske operacije "Oluja," postavlja se isto pitanje kao i ranije: Zašto niko nije odgovarao za zločine počinjene tokom te vojne akcije? Iako je Haški tribunal optužio i osudio nekoliko hrvatskih generala, konačni rezultat je njihovo oslobađanje, što je ostavilo mnoge žrtve i njihove porodice bez pravde.
Milojko Budimir iz Udruženja Srba iz Hrvatske prisetio se tih dana i tragedije koja je zadesila srpski narod.
- Svake godine kada se približi ovaj dan, setimo se 4. avgusta 1995. kao jednog od najtragičnijih datuma u istoriji Srba sa tih prostora - rekao je Budimir.
Kao bivši direktor muzeja na Kninskoj tvrđavi, Budimir je bio svedok granatiranja i masovnog egzodusa Srba.
- To nije bio spontani odlazak, već organizovano proterivanje stanovništva pod pritiskom hrvatske vojske - dodao je on.
Budimir je istakao da su tadašnji dogovori i međunarodna zaštita bili samo farsa.
- Naša očekivanja od međunarodne zajednice i Ujedinjenih nacija bila su velika, ali smo ostali razočarani. To područje je bilo zaštićeno zonom Ujedinjenih nacija, ali je napad ipak izvršen uz pomoć zapadnih država - rekao je Budimir.
- Napustiti svoj dom je bilo traumatično. Niko od nas nije verovao da odlazak može biti trajan - prisetio se Budimir, opisujući osećaj beznađa i gubitka.
Mnogi Srbi su ostavili za sobom ne samo domove, već i crkve, manastire, i groblja, s nadom da će se jednog dana vratiti. Međutim, realnost je bila surova: povratak je bio gotovo nemoguć, a mnogi su izgubili svoja prava i imovinu.
Budimir je posebno istakao problem nerešene imovinske i građanske prava.
- Hrvatska nije ispoštovala ni osnovna ljudska prava, kao ni prava na povrat imovine i stanarskih prava - naglasio je.
- Danas je situacija još gora. Hrvatska i dalje slavi 'Oluju' kao domovinski rat, dok mi ovde govorimo o građanskom ratu - rekao je Budimir. On je izrazio razočaranje što Evropska unija, čija je Hrvatska članica od 2013. godine, nije preduzela nikakve korake da osigura poštovanje ljudskih prava Srba u Hrvatskoj.
Budimir je završio sa apelom na međunarodnu zajednicu da preduzme korake kako bi se rešila pitanja povratka imovine, prava na stanovanje i prava na povratak.
- Potrebno je mnogo više napora da se obezbedi pravda za sve one koji su pretrpeli stradanja tokom tih tragičnih događaja - zaključio je Budimir.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video: