Uvozimo 20.000 tona ulja
BEOGRAD - Vlada Srbije doneće danas odluku o interventnom uvozu 20.000 tona jestivog ulja u cilju stabilizacije tržišta te životne namirnice, najavio je ministar spoljne i unutrašnje trgovine i potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić.
Ministar Ljajić je kazao da ministarstva finansija i privrede, poljoprivrede i trgovine pripremaju zajedničku odluku o privremenom ukidanju carina na uvoz ulja, kao i šećera i mleka u prahu.
Ljajić je istakao da će država intervenisati tokom celog oktobra na tržištu ulja ukoliko to bude potrebno Ministar je dodao da ima dovoljno ulja i šećera u Robnim rezervama, te da država može da interveniše, pa da "nema razloga da ljudi prave zalihe" Ljajić je dodao da će država intervenisati sa dodatnih 3.000 tona ulja.
Ljajić je ukazao i da je situacija sa snabdevanjem tržišta šećerom zahvaljujući intervenciji države već bolja.
Maloprodajna cena ulja iz rezervi iznosi 142,56 dinara za litar, a šećera do 95,05 dinara po kilogramu.
Lajjić je podvukao i da je država učinila i čini sve što može, a to je da interveniše iz Robnih rezervi, zabranila je izvoz soje, suncokreta i šećerne repe i omogućila bescarinski uvoz pšenice, kukuruza, soje, suncokreta i šećerne repe.
Postoji uredba koja je na snazi do Nove godine o ograničavanju trgovačkih marži za pet osnovnih životnih namirnica na 10 odsto, kao i o ogranicenju cene hleba tipa "sava" na maksimalnih 48,5 dinara, dodao jemimnistar.
Ljajić je rekao i da je činjenica da u Srbiji postoji slaba konkurencija, malo trgovačkih lanaca, kao i da određeni proizvođači pokušaju da stvore kartele.
Komentarišući talas poskupljenja, Ljajić je za RTS kazao da su neki trgovci i proizvođači iskoristili povećanje poreza na dodatu vrednost (PDV) od dva odsto kao izgovor za neopravdano visoka poskupljenja, od kojih za mnoga nema realnog osnova, osim želje za većim profitom.