Društvo

Mnogi Srbi ovo rade na moru, a može papreno da vas košta: Ako vas uhvate, kazne su i do 3.000 evra - "novi zakoni su prestrogi"

Foto: Shutterstock

Turisti iz Srbije rado odlaze na letovanje na Mediteran, ali veliki broj njih nije upoznat sa svim zakonima i stvarima koje nikako ne bi smele da se rade.

Mnoga deca, ali i odrasli, obožavaju da traže školjke po moru, te tako neretko naiđu i na morske ježeve. Ono što, međutim, malo ko zna jeste da je vađenje morskih ježeva iz mora strogo kažnjivo u određenim okolnostima.

Foto: Shutterstock
foto: Shutterstock

Na Instagram stranici "grckainfo" objavljeno je upozorenje za sve turiste koji planiraju da letuju u Grčkoj.

"Mnogi vade ježeve iz mora u želji da očiste more ili zato što smatraju da su ježevi ukusno meze. Ako ste i vi to radili, nemojte više, jer su novi zakoni o očuvanju morskog sveta posebno strogi i predviđaju velike kazne", piše u objavi.

Kako navode na grčkom sajtu magfishing.gr, kazne od 500 do 5.000 evra platiće svi oni koji su uhvaćeni u ilegalnom pecanju ježeva.

"Amaterski ribolov ježeva dozvoljen je samo osobama koje poseduju dozvole za amaterski ribolov prema EU i nacionalnom zakonodavstvu", piše na pomenutom sajtu.

Kako prenosi grčki portal dnews.gr, dvojica ribolovaca amatera u oblasti Glistra u Larimni skupo su platili svoju želju za morskim ježevima jer su bili uhvaćeni od strane obalske straže, nakon čega su im pisane kazne.

Kako prenosi Lamiareport.gr, sve je počelo kada su se pred obalsku stražu iz 3. priobalnog odeljenja Larimna pojavila dva ribara amatera, stari 36 i 63 godine.

Kako je utvrdila obalska straža, na svom čamcu imali su 4.000 živih ježeva, koje su zajedno ulovili slobodnim ronjenjem, iako je za amaterednevni limit 30 po čamcu.

Služba je pokrenula postupke za izricanje propisanih kazni, dok su im ježevi oduzeti i vraćeni u more.

Foto: Shutterstock
foto: Shutterstock

Paprene kazne za vađenje morskih ježeva

Bilo kako bilo, i dalje je veliki broj ljudi koji ne znaju da je pecanje morskog ježa strogo zabranjeno zakonima EU i nacionalnim zakonodavstvom i da su predviđene kazne posebno stroge.

Naime, prema ukazu predsednika:

Zabranjeno je hvatanje, držanje na brodu, pretovar, iskopavanje, transport, skladištenje, izlaganje na prodaju, nuđenje na prodaju i promet ježeva dobijenih iz ulova, sve dok su dimenzije jedinki manje od 5 cm u prečniku, bez bodlji.

Kazne, ako neko bude uhvaćen u pecanju ježeva bez posebne dozvole, kreću se od 400 do 3.000 evra.

Kurir.rs/Instagram grckainfo/dnews.gr