Sadržaj pisma čine mnogobrojne nelogičnosti, tvrdi Fake news tragač.
Da pismo nije autentično, za Tragač je potvrđeno i u odgovoru Muzeja Nikole Tesle, u kojem je istaknuto da ovaj dokument „nema veze sa Teslom“.
Evo nekoliko dokaza da pismo nije autentično:
Ono je u svim medijima datirano na novembarske datume, te u poslednjem delu iz 22. novembra nailazimo na informaciju da je Georgina Đuka Tesla preminula:"Ovo pismo nećeš nikad dobiti, Majko. Ne znam zašto ga pišem Tebi koja ga više nikad pročitati ne može… Nek ti je laka zemlja, Majko i oprosti mi što su me moji putevi odveli od Tebe, pa ti ne mogu doći ni na sahranu.Naime, prema različitim izvorima – Georgina Tesla preminula je 4. odnosno 16. aprila 1892. godine, a ne u novembru. Ova neusklađenost u datumima može se objasniti razlikom između julijanskog i gregorijanskog kalendara, koja je tada iznosila 12 dana.
Nepoznati, stvarni autor pisma načinio je još jednu veliku grešku – sugerisao je da se Tesla u trenutku majčine smrti nalazio u Sjedinjenim Američkim Državama, što nije bio slučaj: "Draga Majko, sjutra polazim kući. Gospođica Nora je otišla po mom nalogu u Lučku kapetaniju i obezbijedila mi kartu do Lisabona, odatle idem vozom do Ciriha, pa onda direktno do kuće. Računam da mi treba oko deset dana, ili dvije nedjelje, najviše". U mesecima pred Georgininu smrt, Tesla je boravio u Parizu, nakon što je u ovom gradu 19. februara održao predavanje o eksperimentima sa naizmeničnim strujama.
Pismo nosi još nelogičnosti. naime, u njemu se kaže: Danas sam ušao u Kongresnu zgradu i na sjednici Senatora zamolio za par minuta pažnje. Nije im bilo po volji, ali dozvolili su mi. Tražio sam telefon i da me spoje s laboratorijom na Nijagarinim vodopadima. Momci su na moj nalog pustili turbine u pogon i Kongresna sala se obasjala mojom strujom, deset puta jačom od obične, upravo onako kako sam i najavio. U ovom kontekstu, treba istaći da Nikola Tesla nikada nije imao „svoju laboratoriju“ na Nijagarinim vodopadima, već je, u saradnji s američkim pronalazačem Džordžom Vestinghausom, radio na razvoju hidroelektrane na tom području. Međutim, sve se to takođe odigralo u godinama nakon majčine smrti. Vestinghaus je 1893. godine dobio ugovor za izgradnju hidroelektrane, dok je struja tek 1895. godine stigla do obližnje fabrike.
Identična manjkavost otkrivena je i u poslednjem delu pisma, a ona se odnosi na požar u Teslinoj laboratoriji:… jer neko je spalio moju laboratoriju u centru grada do temelja, sa svim spisima i nacrtima. Laboratoriju Nikole Tesle u Njujorku zaista jeste zadesio požar koji mu je naneo veliku štetu, ali se to dogodilo gotovo tri godine nakon Georginine smrti, u martu 1895. godine.
Iz svega rečenog je jasno da pismo nema autentičnost, stoga unosimo ispravke i izvinjavamo se čitaocima.
Bonus video: