Američko hemijsko društvo iz Vašingtona upozorilo je univerzitete, javne biblioteke i privatne kolekcionare na knjige sa živopisnim povezima iz viktorijanske ere.
Stare knjige su opasne po zdravlje
Naglasili su da ove knjige mogu biti opasne po zdravlje. Tokom izrade ovih knjiga korišćene su toksične, odnosno kancerogene materije, koje se lako mogu udahnuti, progutati i/ili apsorbovati kroz kožu.
Knjige sadrže olovo i hrom
Bibliotekari Univerziteta Lipscomb, Jan Cohu i Michaela Rutledge, su zamolili svoje kolege na odeljenju za hemiju da analiziraju školsku kolekciju knjiga prekrivenih tkaninom iz 19. i početka 20. veka.
Po prvi put, istraživači su primenili proces nazvan difrakcija rendgenskih zraka, koji je ranije korišćen za testiranje starih tapeta i slika, kako bi identifikovali koji molekuli u pigmentima sadrže toksične metale.
"Otkrili smo visok nivo olova i hroma u određenim uzorcima, posebno u knjigama sa žutim i zelenim pigmentima. Izloženost olovu i hromu može dovesti do oštećenja pluća, oštećenja nerava, problema sa plodnošću i raka," naveli su naučnici, a preneo New York Post.
Planiraju se dodatna istraživanja
"Smatramo da je fascinantno da su prethodne generacije mislile da su ovakvi materijali bezbedni, a sada shvatamo da njihovo korišćenje nije dobra ideja," rekao je Džozef Vajnštajn-Veb, docent hemije na Lipskombu.
Sada su sve živopisne knjige iz 19. veka u školskoj Biman biblioteci zapečaćene u plastiku dok se ne sprovedu dodatna istraživanja o tome kako da se njima bezbedno rukuje.
Zatim će rezultati biti pridodati projektu Poison Book.
Cilj ovog projekta je da se analiziraju sve knjige iz viktorijanske ere, kao i retke knjige, zbog sumnje da se u njima nalazi jedinjenje otrova arsena - bakar acetoarsenit. Ovaj smaragdno zeleni pigment je u 19. veku bio veoma popularan za farbanje tapeta i tkanina, ali i za farbanje korica knjiga.
(Kurir.rs/Informer/J.M.)
Bonus video: