RAZBOGOVORI SAVETNIKA ZA NACIONALNU BEZBEDNOST BELE KUĆE U PEKINGU

BAJDEN MENJA PLOČU, SADA ŽELI SAMIT SA SIJEM: Najava novog susreta nakon što je američki nuklearni strateški plan razbesneo Kinu

Foto: Shutterstock, Abaca Press / Alamy / Alamy / Profimedia, Sergei Savostyanov / Sputnik / Profimedia

Visoki američki i kineski zvaničnici razgovarali su u Pekingu o novom susretu predsednika Džoa Bajdena i Si Đinpinga u bliskoj budućnosti.

Glas Amerike navodi da se o tom susretu razgovaralo tokom dugog sastanka najvišeg kineskog diplomate Vanga Jia i američkog savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivena.

Rojters navodi da je sastanak Vanga i Salivena održan u svetlu oštrih sporova dve supersile i predizborne trke u Americi.

Kina je prošle nedelje poručila da američko konstantno potenciranje teorije o "nuklearnoj pretnji iz Kine" Vašingtonu služi kao zgodno opravdanje za izbegavanje sopstvenih obaveza u pogledu nuklearnog razoružanja.

Reakcija Kine je usledila nakon što su mediji u SAD objavili da je Bajden odobrio nuklearni strateški plan koji je držan u strogoj tajnosti.

Navodi se da su dve strane takođe usaglasile video razgovore vojnih komandanata odgovornih za sporne delove Indo-pacifičkog regiona "u adekvatno vreme", navodi se u kineskom saopštenju sa sastanka.

Vašington se nada da bi taj potez mogao da spreči konflikt u područjima kao što je Tajvanski moreuz.

Iz Bele kuće je saopšteno da će ti razgovori biti održani "u bliskoj budućnosti".

- Za neometan razvoj odnosa Kine i SAD ključno je da dvije zemlje tretiraju jedna drugu kao ravnopravne - rekao je Vang Salivenu, prenosi državna televizija CCTV.

Iz Bele kuće je saopšteno da su "dve strane održale otvorene, sadržajne i konstruktivne razgovore o nizu bilateralnih, regionalnih i globalnih pitanja".

Saopštenja su objavljena drugog dana Salivenovih razgovora sa Vangom i drugim zvaničnicima, čiji cilj je da se smire tenzije između dve zemlje uoči izbora u SAD 5. novembra.

Sastanci se održavaju i danas i očekuje se da će biti razgovarano o nizu pitanja u pogledu kojih Vašington i Peking nisu saglasni, uključujući trgovinu, Bliski istok, rat u Ukrajini i kineske teritorijalne pretenzije na Tajvanu i u Južnom kineskom moru.

Vang je Salivenu rekao da bi Amerika trebalo da prestane da "naoružava Tajvan i da podrži mirno ujedinjenje Kine" i dodao da "Tajvan pripada Kini" i da je njegova nezavisnost najveća prijetnja miru i stabilnosti u Tajvanskom moreuzu.

Foto: EPA Bonnie Cash Pool
foto: EPA Bonnie Cash Pool

Prema kineskom saopštenju, Vang je takođe izrazio nezadovoljstvo Pekinga zbog američkih tarifa na niz kineskih proizvoda, kao i izvoznih kontrola čija meta su kineski proizvođači čipova.

On je poručio da bi Vašington trebalo da "prestane da ugrožava legitimne interese Kine".

Međutim, u američkom saopštenju naglašena su područja gde bi potencijalno moglo da bude saglasnosti i navodi se "zajednička zabrinutost zbog Severne Koreje, Mjanmara i Bliskog istoka".

Navodi se da se Bajden poslednjih meseci svog predsedničkog mandata zalaže za direktnu diplomatiju, da bi se sprečio dalji rast napetosti između SAD i Kine.

Foto: Sergei Savostyanov / Sputnik / Profimedia
foto: Sergei Savostyanov / Sputnik / Profimedia

Očekuje se da potpredsednica Kamala Haris, demokratska kandidatkinja na izborima, ima istu strategiju ako bude izabrana za predsednicu SAD.

Bajden i Si su u aprilu telefonom razgovarali o sporovima između dve zemlje, nakon što su odlučili da značajno poboljšaju bilateralne odnose tokom samita u San Francisku prošlog novembra, održanog posle perioda dubokih podela zbog trgovine i pandemije koronavirusa.

Međutim, mnogi analitičari bliski bivšem američkom predsedniku Donaldu Trampu,koji je ponovo kandidat republikanaca, smatraju da je taj pristup preblag u svetlu agresivnije kineske spoljne politike.

(Kurir.rs/Glas Amerike/Preneo: N. V.)

Bonus video:

This browser does not support the video element.

01:22
BAJDEN U SUZAMA U ČIKAGU! Američki predsednik se rasplakao na konvenciji Demokrata Izvor: Kurir televizija