Zemaljski muzej BiH zamandaljen daskama
SARAJEVO - Vrata Zemaljskog muzeja BiH, nakon 124 godine postojanja, danas su zatvorena za javnost zbog nebrige i nedostatka sredstava.
"Nakon 124 godine postojanja institucije i sto godina od kada je ova zgrada otvorena za javnost, zahvaljujući potpunoj nebrizi i nezainteresovanosti vlasti, pogotovo onih političkih opcija koje se, deklarativno, ali isključivo deklarativno bore, prinuđeni smo na ovakav čin", rekao je direktor Zemljskog muzeja Adnan Busuladžić.
"Želim jasno da kažem da ovo nije nikakav trik, i da ova institucija neće biti danas zatvorena, a u naredni četvrtak otvorena. Dok se nešto radikalno ne promeni, sigurno neće biti otvorena", dodao je on.
Etnolog Marica Filipović kaže da 13 meseci zaposleni u muzeju nisu primili platu, niti su im uplaćeni doprinosi za penziono i zdravstveno osiguranje."Ja mislim da je ogromna šteta za državu Bosnu i Hercegovinu.
Ovo ne govorim zato što sam zaposlena, nego pre svega kao etnolog, jer znam šta zatvaranje znači za muzejske predmete, znam šta to znači za kulturno-istorijsko i prirodno nasleđe Bosne i Hercegovine", istakla je Filipovićeva.
Radikalne mere tokom protesta protiv zatvaranja najznačajnije kulturne institucije u BiH, preduzeli su članovi "Antidejton grupe" koji su se vezali za stub u predvorju i odbili da izađu u trenutku zatvaranja muzeja. "Tražimo odlaganje zatvaranja ove institucije na dva meseca i u tom periodu tražimo da se donese zakon kojim će biti regulisan status svih kulturnih institucija", rekao je jedan od članova ove grupe, a prenosi "Slobodna Evropa".
Svoj protest zbog zatvaranja institucije iskazaće i Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu, koji organizuju studentski pohod na muzej tokom poslepodnevnih sati."Mi podržavamo zaposlene Muzeja. Želimo da vlastima skrenemo pažnju na ovaj problem. Ovo nije dobra reklama za političke partije pred izbore", istakao je Ahmed Nurković, predstavnik SPUS.
Agencija AP navodi da Dejtonskim sporazumom iz 1995. godine kojim je okončan rat u Bosni nije predviđeno ministarstvo kulture zbog čega je najstarija i najprestižnija kulturna institucija u zemlji - u kojoj se nalazi i 600 godina star jevrejski rukopis poznat kao Sarajevska Hagada - ostala bez zaštitnika.
Muzej je godinama preživljavao zahvaljujući donacijama koje su sada presušile. Zaposleni u muzeju danas su izašli iz zgrade preko čijih vrata su zakucane daske sa natpisom "zatvoreno", prenose Radio "Slobodna Evropa" i američka agencija AP.