Mnoge Srbe zbunjuje da li se pravilno piše "dobro došli" ili "dobrodošli". Iako deluje kao bauk, odgovor je jednostavan - oba oblika su pravilna, u zavisnosti od namene u rečenici.
Kad se piše "dobrodošli"?
Pravopis srpskog jezika kaže da se "sastavljeno pišu izgovorno i značenjski objedinjene pridevske složenice, napravljene po sličnim načelima kao i imenice, izvođenjem iz dvočlanih sintagmi, značenjski objedinjenih, pri čemu je prva najčešće podređena drugoj i bliže je određuje".
Dakle, dobrodošli se piše kao jedna reč (spojeno) kao pridev. Odnosno, onda kada želimo da označimo da li je neko pobodan, koristan ili je došao u pravi čas.
Primer:
Da li sam i ja dobrodošla?
Znajte da ste kod nas uvek dobrodošli!
Kad se piše "dobro došli"?
Ova fraza ima i drugi oblik, kada je koristimo pri pozdravljanju nekoga. Odnosno, kao uzvik, tačnije izraz dobrodošlice (prihvatanja, dočeka, prijema…)
Primer:
Dobro došli u naš dom!
Dobro došao, dugo smo te čekali!
Obratite pažnju!
Čak i kada vidite na ulici da piše "Dobrodošli đaci prvaci", znajte da je to nepravilno i nemojte dozvoliti sebi da se vodite reklama i marketinškim trikovima. Činjenica je da se najčešće pravopisne greške u srpskom jeziku odnose na sastavljeno i rastavljeno pisanje reči.
Takođe, ovaj izraz se može iskoristiti u oba oblika u istoj rečenici.
Dobro došli, dragi prijatelji! Vi ste kod nas uvek dobrodošli!
(Kurir.rs/I.M.)