Posle duhoklonuća bira se nova najbolja srpska reč: Prve 3 pobedničke reči dobijaju novčanu nagradu, ovo su uslovi učešća

Ale Ventura / Photo Alto / Profimedia

Sajt "Mala biblioteka" iz Londona i ove godine organizuje takmičenje za najbolju novu srpsku reč, a slanje predloga traje do kraja septembra.

Ovo nadmetanje prvi put je organizovano prošle godine, pobedila je reč "duhoklonuće" kao zamena za depresiju, a smislila ju je Dragana Albijanić iz Subotice.

Profimedia 
foto: Profimedia

Pošto je prošlogodišnja akcija naišla na veliki odziv, urednik sajta "Mala biblioteka" Veljko Žižić odlučio je da i ove godine organizuje takmičenje. On je objasnio i pravila koja učesnici moraju poštovati:

- Dozvoljeno je pojedinačno poslati do pet reči, a uz svaku reč potrebno je dati objašnjenje šta ona znači. Po mogućstvu, bilo bi dobro objasniti nadahnuće i cilj predloga. Osim toga, reč ne sme biti prethodno zabeležena ni u jednom srpskom rečniku. Prihvataju se reči koje mogu imati zvučne sličnosti sa drugim slovenskim jezicima, a danas nisu u upotrebi u srpskom jeziku. Prednost imaju zamene za nepotrebne tuđice, posebno anglicizme, s tim što se traže predlozi za nepotrebne tuđice, a ne za srpske reči. Takođe, ne traže se zamene za široko prihvaćene pozajmljenice poput reči džezva, bojler, radijator, jastuk...- rekao je Žižić za Novosti.

Inače, urednica ovogodišnjeg takmičenja je Jelena Bratić koja je ranije rekla da je cilj da se sačuva srpski jezik kao naše duhovno nasleđe.

ISPLATI SE UČESTVOVATI

Prva nagrada 600 evra

Nagrade za prve tri pobedničke reči biće dodeljene posle 16. oktobra ove godine, a za njih su predviđeni i novčani iznosi.Tako će autoru pobedničke reči pripasti 600 evra, drugoplasiranom 400 evra, a treća nagrada "nosi" 200 evra.

- Jezik je odraz naše materijalne i duhovne kulture i, kao sredstvo za izražavanje misli, jeste najvažnija spona između čoveka i sveta koji ga okružuje - smatra Jelena Bratić.

- Danas imamo mnoštvo novih zanimanja, predmeta i pojava koje su iskazane novim rečima, najčešće tuđicama, a koje mi s lakoćom usvajamo ne mareći mnogo za jezik. Smatramo da ne mora da bude tako i da treba da sačuvamo naš jezik.

- Ovo takmičenje izazvalo je prošle godine veliku pažnju javnosti - ističe Jelena Bratić.

- O predlozima se govorilo i raspravljalo u medijima, u obrazovnim ustanovama, u okviru porodice, na poslu, u društvu, što nam je bio jasan pokazatelj da je cilj ostvaren: srpski jezik se našao u centru pažnje, a pobednička reč duhoklonuće postala je naš zaštitni znak. Zbog toga takmičenje organizujemo i ove godine, sa istim plemenitim ciljem - da se ljudi podstaknu na razmišljanje i razgovor o srpskom jeziku.

Inače, svi zainteresovani predloge mogu poslati na novarec@malabiblioteka.net, uz osnovne lične podatke - ime, prezime, adresa, e-pošta - do kraja septembra 2024. godine.

Kurir.rs/ Novosti/ S.Đ.

Bonus video:

This browser does not support the video element.

14:13
ŠTA JE ČUVENI "SRPSKI INAT" KOJI JE PROSLAVIO NAŠ NAROD? Ana Privrat otkriva kakve emocije budi u nama nepravda i izazovi Izvor: Kurir televizija