Glumica Rada Đuričin je sahranjena danas na Gradskom groblju u Vršcu. Njena poslednja želja bila da bude pokopana u rodnom gradu i da ne bude komemorativnog skupa.
Nije održan svečani govor, već je dobila apaluz.
Na večni počinak u rodnom Vršcu, uz kompoziciju “Akatist” su ispratili članovi gradskog hora AS, a za kraj je dobila dugotrajan aplauz.
Pored najmilijih, prijatelja i poštovalaca, ispraćaju glumske dive prisustvovale su njene kolege, Ivan Bosiljčić i Dragan Bjelogrlić.
Ona sada počiva u porodičnoj grobnici s roditeljima - u narodu omiljeni sveštenik Marinko i supruga mu Mileva.
Sahrani su prisustvovali samo najbliži, kako je i bila njena želja. U Vršac je stigla i Vesna da Vinča, koja je govorila za Kurir o prijateljici.
- Veliko ostrvo radosti putuje danas na nebo. Ne treba mnogo tugovati, jer je Rada ispunila sve svoje želje u životu. Živela je dugo, radosno i srećno. Znala je kako treba da živi i voli. Osmeh je bio njen karakter i izbor. Znala je mnoge tajne. S njom ćemo tek sada razgovarati i tumačiti njen način života. Bila je veliki mudrac i filozof, a niko nije primetio koliko je imala stila. Uvek je bila svedena. Nosila je crno ili belo. Bila je i veliki humanitarac. Činila je mnoga dobra dela. Vršac je dobio na nebu još jednom velikana - rekla je Vesna Jugović za Kurir.
Od Rade su došli da se oproste reditelji Ivana Vujić i Ljubiša Ristić, glumci Vjera Mujović, Ivan Bosiljčić i Dragana Bjelogrlić, ali Lav Pajkić kao državni sekretar u ministarstvu kulture.
Glumica Rada Đuričin preminula je 4. septembra u Beogradu u 91. godini.
Rođena 1934. u Vršcu, u kojem je završila osnovnu školu i gimnaziju, studije glume upisala je 1954. godine nа Аkademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, u klasi profesora Josipa Kulundžića. Bila je u klasi sa Radmilom Andrić, Nikolom Simićem, Ružicom Sokić, Batom Živojinovićem, Ljiljanom Marković… Glumu je diplomirala 1958, a sledeće godine i jugoslovensku književnost na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Tokom svoje duge karijere igrala je i u predstavama Narodnog pozorišta u Beogradu, Ateljea 212, Zvezdara teatra, KPGT, Bitef teatra, Malog pozorišta "Duško Radović", Narodnog pozorišta u Nišu i Užicu, Madlenijanuma i drugih, manjih i nezavisnih pozornica. Pojavila se u 30 filmova i pedesetak TV serija.
Bonus video: