Kako da se dete brže navikne na odlaske u školu nakon raspusta? Saveti psihologa kako da prevaziđete nezadovoljstvo kod dece

Shutterstock

Dečji psiholog savetuje kako da se dete lakše navikne na promene u dnevnoj rutini, naročito na spavanje, nakon polaska u školu.

Shutterstock 
Vraćanje u školu može biti naporno za decufoto: Shutterstock

Deca na letnjem raspustu obično drastično menjaju svoju rutinu, a to najčešće znači i da kasnije ustaju i ležu u krevet nego kada idu u školu.Prve nedelje septembra zato su obično pomalo teške za mališane jer je potrebno neko vreme da se vrate "na staro" i naviknu na novi raspored spavanja, a dečji psiholog Irina Taranova ističe da je važno da im roditelji u tome pomognu.

Ona je za Ruski javni servis istakla da to podrazumeva da deca počnu ranije da ležu u krevet, ali i da manje vremena provode uz ekrane.

Shutterstock 
Potrebno je da smanjite period koji provode uz ekranefoto: Shutterstock

Taranova kaže da za decu ubrzo postaje stres ta promena koja podrazumeva "odustajanje" od ekrana i učenje. Naravno, najbolje je započeti pripremu na sve ove promene pre škole,ali svakako ove korake možete da preduzmete i nakon što dete krene u školu, kako bi se lakše naviklo na nove okolnosti.

Kada je reč o tinejdžerima, Taranova smatra da su deca tada dovoljno velika da sama brinu o vremenu kada ležu i ustaju, te da je to važno da bi razvili osećaj odgovornosti, prenosi deti.mail.ru.

"Najvažnija preporuka je da roditelji budu spremni za proces adaptacije kod dece, koji je praćen nezadovoljstvom, čestim promenama raspoloženja i protestima mališana", upozorava psiholog.

Shutterstock 
Smanjite im kućne obavezefoto: Shutterstock

Dok se deca navikavaju na promene u svojoj dnevnoj rutini, roditelji treba da im pruže podršku, a nije zgoreg ni da razgovaraju o tome da li im nekako mogu pomoći da se brže adaptiraju. Taranova kaže da će većina dece reći nešto poput toga da traže da ih roditelji ujutru bude ili da im privremeno smanje neke kućne obaveze.

"U ovom slučaju je važno da slušate dete i osluškujete njegove potrebe", zaključuje psiholog.

(Kurir.rs/Yumama/I.M.)