Ukrajina je podigla flotu „dronova zmajeva“ koji izbacuju vatru u ratu sa Rusijom, iskoristivši tako municiju koja je ranije korišćena za užasan efekat u oba svetska rata.
Serija video snimaka objavljenih na društvenim mrežama, uključujući i Telegram ukrajinskog ministarstva odbrane u sredu, pokazuje kako nisko leteće bespilotne letelice bacaju vatrene bujice – zapravo rastopljeni metal – na pozicije koje drže Rusi u drvoredima.
Usijana mešavina aluminijumskog praha i oksida gvožđa, nazvana termit, gori na temperaturama do 4.000 stepeni Farenhajta (2.200 stepeni Celzijusa). Može brzo da spali drveće i vegetaciju, a dok pada sa drona, termit podseća na vatru koja dolazi iz usta mitskog zmaja, po čemu je i dobila nadimak.
- Udarni dronovi su naša krila osvete, donose vatru pravo sa neba! - objavljeno je u postu na društvenim mrežama ukrajinske 60. mehanizovane brigade.
- Oni postaju stvarna pretnja neprijatelju, paleći njegove položaje sa preciznošću koju nijedno drugo oružje ne može da postigne - nastavlja se u postu.
- Dok naš „Vidar“ radi – Ruskinja nikada neće spavati - dodaje se. Vidar je, inače, nordijski bog osvete.
Stvaranje takve vrste straha je verovatno glavni efekat ukrajinskih dronova termita, kaže Nikolas Dramond, analitičar odbrambene industrije specijalizovan za kopneno ratovanje i bivši oficir britanske vojske.
- To je veoma gadna stvar. Korišćenje drona za isporuku je prilično inovativno. Ali kada se koristi na taj način, njegov efekat će biti više psihološki nego fizički - rekao je Dramond za CNN.
- Razumem da Ukrajina ima samo ograničen kapacitet da isporuči efekat termita, tako da je ovo niža sposobnost, a ne novo glavno oružje, ali može stvoriti jak osećaj straha - rekao je on.
Termit može lako da progori skoro sve, uključujući metal, tako da od njega nema zaštite. Otkrio ga je nemački hemičar 1890-ih i prvobitno je korišćen za zavarivanje železničkih šina.
Ali njegova vojna moć ubrzo je postala očigledna, jer su ga Nemci bacili sa cepelina kao bombe nad Britanijom u Prvom svetskom ratu, prema navodima Univerziteta Mekgil u Montrealu.
I Nemačka i saveznici su koristili termitne vazdušne bombe u Drugom svetskom ratu, a takođe su ih koristili da onesposobe zarobljene artiljerijske oruđa, stavljajući termit u zatvarač i topeći oružje zatvoreno iznutra. Prema Action on Armed Violence (AOAV), Ukrajina je ranije koristila termite bačene sa dronova da trajno onesposobi ruske tenkove.
Termit se ispušta „direktno kroz otvore, gde se intenzivna toplota brzo zapali i uništi sve unutra“, kaže se u izveštaju AOAV.
- Ova preciznost, u kombinaciji sa sposobnošću drona da zaobiđe tradicionalnu odbranu, čini termitne bombe veoma efikasnim oruđem u modernom ratovanju - kaže se.
Kancelarija Ujedinjenih nacija za razoružanje kaže da zapaljivo oružje može izazvati ogromna razaranja i štetu po životnu sredinu.
- Vatre koje proizvodi samo oružje ili koje zapaljuje teško je predvideti i obuzdati. Zbog toga se zapaljivo oružje često opisuje kao 'područno oružje' zbog njihovog uticaja na široko područje - navodi se na svojoj veb stranici.
Prema međunarodnom pravu, termit nije zabranjen za vojnu borbu, ali je njegova upotreba na civilnim ciljevima zabranjena zbog užasnih efekata koje može imati na ljudsko telo.
U izveštaju iz 2022. o zapaljivom oružju, poput termita, Human Rights Vatch ih je nazvao „ozloglašenim zbog onoga što rade ljudima“, uključujući nanošenje opekotina četvrtog ili petog stepena.
- Mogu da izazovu oštećenje mišića, ligamenata, tetiva, nerava, krvnih sudova, pa čak i kostiju - rekao je HRV.
Lečenje može trajati mesecima i zahteva svakodnevnu pažnju. Ako žrtve prežive, ostaju im fizički i psihički ožiljci, navodi se.
Kurir.rs/CNN