OVA ZEMLJA PLANIRA DA ZABRANI DRUŠTVENE MREŽE DECI: "Želimo da imaju stvarna iskustva sa stvarnim ljudima"

Profimedia

Australijskevlasti planiraju da uvedu starosno ograničenje za korišćenje društvenih mreža, uz tvrdnje da šteti mentalnom i fizičkom zdravlju dece.

Stručnjaci upozoravaju na moguće zloupotrebe.

Australijski premijer Entoni Albaniz saopštio je da njegova vlada planira da, pre donošenja zakona o starosnom ograničenju za korišćenje društvenih mreža, uvede probni period, preneo je Rojters.

Nije naglasio tačnu starosnu granicu, ali je istakao da će najverovatnije biti između 14. i 16. godine.

"Želim da vidim kako deca ostavljaju svoje uređaje i odlaze na fudbalska igrališta, bazene i teniske terene. Želimo da imaju stvarna iskustva sa stvarnim ljudima zbog toga što znamo da društvene mreže nanose društvenu štetu", rekao je Albaniz za australijski Ej-Bi-Si.

Shutterstock, Ilustracija 
foto: Shutterstock, Ilustracija

Ukoliko Australija donese taj zakon, bila bi među prvim zemljama koja će uvesti starosno ograničenje za društvene mreže. Prethodni pokušaji, među kojima je i onaj Evropske unije, nisu bili uspešni zbog pritužbi na sužavanje prava maloletnika za upotrebu interneta.

Rojters podseća da su Fejsbuk iInstagram samostalno uveli starosno ograničenje i da njihovi najmlađi korisnici imaju 13 godina.

Prema podacima australijske vlade, više od četiri petine stanovnika ima profile na društvenim mrežama, a prema istraživanju Univerziteta u Sindeju tri četvrtine Australijanaca starosti od 13 do 17 godina koristi Jutjub ili Instagram.

Stručnjaci upozoravaju na potencijalne zloupotrebe. Australijski poverenik za bezbednost na internetu je u junu upozorio da bi pristup koji se zasniva na uvođenju starosnog ograničenja može da ograniči pristup mladima za kritičnu podršku, kao i da ih uputi na manje regulisane društvene mreže.

Kurir.rs/RTS/Preneo: D. P.

Bonus video:

This browser does not support the video element.

01:30
"DECI SU DRUŠTVENE MREŽE DANAS IGRALIŠTA!" Stručnjak o pedofilima na internetu: OVO su glavni problemi roditelja Izvor: Kurir televizija