Podignut je na mestu na kome se nekada nalazila ambasada Carevine Rusije.
Spomenik poslednjem ruskom caru je poklon Ruske federacije Beogradu, a delo je Andreja Kovaljčuka i Genadija Pravatvorova. Napravljen je od bronze, a postament je od granita.
Beograd mu je posebno zahvalan zbog ogromne podrške Rusije Srbiji u toku Prvog svetskog rata.
Odlomak iz pisma Nikolaja II Aleksandru Karađorđeviću iz jula 1914. godine uklesan je na postamentu spomenika.
„Svi moji napori biće usmereni na očuvanje dostojanstva Srbije... Ni u kom slučaju Rusija neće biti ravnodušna prema sudbini Srbije.“
Deo pisma poslednjeg ruskog cara Aleksandru Karađorđeviću
Spomenik je rađen u Rusiji, a otkriven je 2014. godine u okviru obeležavanja stogodišnjice Velikog rata. Predstavlja znak zahvalnosti srpskog naroda. Visok je 7.5 metara, a sama skulptura 3,5.
Danas, posle deceniju od otkrivanja je jedan od simbola Beograda.
Nikolaj II Aleksandrovič iz dinastije Romanov, vladao je Rusijom do 1917. godine. Godinu dana kasnije, zajedno sa svojom porodicom ubijen je u Jekaterinburgu. Boljševici su ih streljali 17. jula 1918. godine. Ruska crkva, a kasnije i Moskovska patrijaršija su ga kanonizovale kao mučenika.
Preko puta spomenika u Beogradu se nalazi i spomen ploča posvećena nekadašnjoj ambasadi Carevine Rusije.
„Nećete mi zameriti, gospodo, što sam, pre svega, Rus, ali vas uveravam da sam odmah posle toga Srbin i da su mi najdraži interesi srpskog naroda".
Car Nikolaj II 1915. godine, se ovim rečima, navodno obratio srpskom diplomati Aleksandru Beliću
Poslednji car Rusije, Nikolaj II Romanov, zbog podrške Srbiji u najtežim trenucima u Prvom svetskom ratu je jedna od najpoštovanijih istorijskih stranih ličnosti kod nas.
Ovaj spomenik u Ulici kralja Milana, zauvek će čuvati uspomenu na njega i biti simbol starog prijateljstva, koje ne sme da se zaboravi.
Kurir.rs/ gradonacelnik.beograd.rs/ A. K.