Ovo je Srpkinja koja je uništila EU!

Slučaj Milje Bjelajac (67), koja se žalila sudu u Strazburu zbog krova koji prokišnjava, stopirao 160.000 predmeta iz Evrope

NOVI SAD - Lavica.
Milja Bjelajac (67), nemoćna starica iz Novog Sada, bukvalno je razbesnela evropsku javnost jer je procenjeno da je upravo njen slučaj krova koji prokišnjava „blokirao“ Međunarodni sud pravde u Strazburu i time blokirao oko 160.000 predmeta iz cele Evrope.

Problem nastao 1999.

Histeriju u vezi sa slučajem bake Milje dodatno je pojačao tiražni britanski dnevnik Dejli mejl, koji se u sarkastičnom tekstu pod naslovom „Ludilo ljudskih prava“ zapitao zašto je šest sudija, uključujući i predsednika suda, razmatralo njen slučaj, iako je problem zbog kojeg je sve krenulo rešen pre šest godina! Naime, Milja se još 1999. obratila nadležnim inspekcijama zbog prokišnjavanja krova u zgradi u Ulici Miše Dimitrijevića u Novom Sadu.

- Nakon ispitivanja zaključeno je da su uslovi u stanu opasni po život i predložena hitna rekonstrukcija kompletnog krova. Pored brojnih rešenja nadležnih institucija, kao i pravosnažne presude suda u Novom Sadu, krov nije popravljen, već samo zakrpljen. To me je iznerviralo i odlučila sam da pravdu zatražim preko suda u Strazburu - kaže Milja, koja kao stopostotni invalid živi u državnom stanu.

Ona napominje da je sa sudom u Stra­z­bu­ru kontaktirala potpuno sama, bez stručne pomoći advokata.

- Napisala sam kratko pismo i poslala ga Međunarodnom sudu. Nisam imala nikakvu adresu, a nisam ni znala gde se tačno nalazi. Pismo je ipak stiglo na pravu adresu, a iz Strazbura su me ubrzo obavestili da će moj slučaj uzeti u razmatranje - objašnjava Milja.

Delimično popravljen

Iako je 2007. krov na zgradi delimično popravljen, Milja je insistirala da se on kompletno adaptira i da joj se isplati višemilionska šteta koju je pretrpela zbog vlage. Sud je 18. septembra 2012. presudio da su Miljina ljudska prava ugrožena zbog kašnjenja popravke krova i naložili Republici Srbiji da postupi po ranije donetoj pravosnažnoj presudi.

Milja na saniranom krovu

Baš su šašavi što se žale

U tekstu Dejli mejla piše da je sud u Strazburu od zemalja članica EU zatražio dodatna novčana sredstva, te da Velika Britanija sa 20 miliona funti godišnje pomaže Savet Evrope, u čijem sastavu se nalazi Međunarodni sud pravde.

- Prvi put od vas čujem da su se Britanci pobunili što sam „preko reda“ došla na sud. Baš su šašavi. Ja imam svoja prava i štitiću ih svim sredstvima. Neka se njihovi stručnjaci zapitaju što ne mogu da stignu na red - odgovara baka Milja uredništvu Dejli mejla.