Izbori u Venecueli

Socijalizam Uga Čaveza na testu!

Foto: Reuters
Levičarski lider južnoameričke zemlje bori se za treći mandat predsednika, a protivnik mu je neoliberal Enrike Kapriles

KARAKAS - Ključni izbori.
Venecuelanci odlučuju danas na predsedničkim izborima da li će na čelu države ostati Ugo Čavez (58), koji se kandidovao za novi šestogodišnji mandat posle skoro 14 godina na vlasti, ili će doći kandidat opozicije Enrike Kapriles (40). Oko 19 miliona birača izjasniće se da li žele da nastave Čavezovu verziju socijalizma ili da traže promene u mladom lideru koji se zalaže za neoliberalizam.

Ozbiljan izazov

Čavez, koji je na čelu države od 1999, prema anketama je favorit na izborima i ima desetak odsto glasova prednosti u odnosu na rivala. Tačnije, Čaveza podržava 49 odsto građana, a Kaprilesa 39 procenata. Međutim, ovoga puta čovek koji se izlečio od raka stomaka, preživeo pokušaj državnog udara 2002, proteste, nekoliko glasanja o njegovoj administraciji, a 2006. ubedljivo pobedio rascepkanu opoziciju, suočava se s kandidatom koji mu je ozbiljan izazov.

Ruska krv

Naime, Enrikea Kaprilesa podržava koalicija od više od 30 opozicionih partija. Za razliku od Čaveza, on potiče iz bogate porodice. Puno ime mu je Enrike Kapriles Radonski i dolazi iz porodice imigranata. Otac mu je Holanđanin, dok po majci ima poljske i ruske krvi. Roditelji njegove majke su Jevreji, koji su stigli u Karakas posle Drugog svetskog rata, pošto su preživeli hokolaust. Postao je najmlađi član venecuelanskog donjeg doma parlamenta sa 25 godina. Bio je gradonačelnik Barute, predgrađa Karakasa, a zatim guverner države Miranda. Dugogodišnji je Čavezov protivnik. Bio je čak u zatvoru nakon neuspelog državnog udara 2002. Kapriles se zalaže za tržišnu ekonomiju i kaže da treba ispraviti višegodišnju socijalističku vladavinu Čaveza olakšavanjem privatnog preduzetništva i investicija. Mada je obećao da će zadržati Čavezove socijalne programe, za Kaprilesa model razvoja jeste Brazil.

Najbolji socijalni program

Venecuela ima najveće rezerve nafte na svetu, tako da crno zlato predstavlja 90 odsto deviznih prihoda. Čavez je prihode od nafte koristio za programe unapređenja obrazovanja, stanovanja i ishrane, koji su vredni milijarde dolara, i upravo zbog toga uspeo da zadrži podršku većine.