MOSKVA - Ruski predsednik Vladimir Putin danas prima od vodećih ruskih i stranih političara mnoštvo čestitki povodom svog 60 rođendana, u kojima mu žele ostvarenje postavljenih ciljeva i ističu njegove zasluge za uspehe zemlje u godinama otkad je na vlasti.
Ovo je deveti rođendan koji Putin dočekuje u Kremlju, a 14. od trenutka kada je prvi put došao na vlast, kao predsednik vlade 1999. godine.
Ruskom predsedniku je među prvima čestitao rođendan lider Belorusije Aleksandar Lukašenko, koji je istakao njegovu ulogu u razvoju integracionih procesa kao i "bogato iskustvo, životnu mudrost i principijelnost".
"Belorusi vas znaju i cene kao iskrenog pristalicu jačanja istinski bratskih veza među našim zemljama", poručio je predsednik Belorusije.
Putin je dobio i čestitku od Aleksandra Ankvaba, predsednika samoproglašene autonomije Abhazije čiju je nezavisnost Rusija priznala, kao i od gradonačelnika Mokve Sergeja Sobjanjina, koji je uverio Putina da za njegovu aktivnost na položaju predsednika građane Rusije vezuju "duboke pozitivne promene u životu zemlje".
Predsednik Državne dume Sergej Nariškin ocenio je povodom Putinovog jubileja da je on postavio visoke standarde profesionalizma koje treba da ispunjava svaki savremeni odgovorni lider, u zemlji i inostranstvu, "ako hoće da ima ugled i uspeh kao naš predsednik".
Predsednica Saveta Federacije Valentina Matvijenko istakla je da je kada je Putin došao na čelo zemlje ona bila na ivici katastrofe, dok je sada zemlja blagostanja "čak i po najstrožim međunarodnim kriterijumima".
"Rusija devedesetih, koju je preuzeo Vladimir Putin i savremena Rusija, ako se bolje razmisli, jesu dve različite zemlje", rekla je Matvijenko za RIA Novosti.
Ona je podsetila da je ta stara Rusija bila zemlja sa ekonomijom na izdisaju, praznom kasom, separatističkim raspoloženjima, pretnjom raspada zemlje i pravim siromaštvom većine stanovništva, a da je upravljanje zemljom faktički bilo izgubljeno, dok je budućnost zavisila od nove tranše kredita MMF-a.
"Sada se može tvrditi da je savremena Rusija zemlja blagostanja i po tempu rasta privrede i po stanju finansija, zaposlenosti i dinamici rasta realnih prihoda stanovništva", navela je ona.
Matvijenko je dodala da se, ma šta pričali kritičari Putina, državno-politički sistem zemlje razvija u pravcu demokratije, a predsednik je "nacionalni lider koji interese Rusije stavlja iznad svega".
Bivši ruski premijer Jevgenij Primakov smatra da je Putin optimalna ličnost za rukovođenje današnjom Rusijom, ali i naglašava da se zadaci koji se postavljaju pred zemlju razlikuju iz vremena njegovog prvog, drugog i aktuelnog predsedničkog mandata.
Prema rečima Primakova, Putin kao državnik vodi na približavanje principima ne samo ekonomskog, već i političkog liberalizma.
"Upravo liberalizma, a ne skonomske prakse devedesetih koja se sprovodila pod parolom liberalizma, nemajući s njim ništa zajedničko. Ipak, i pored potrebe približavanaj ekonomskom liberalizmu nipošto se ne smeju preći "crvene linije" kada je reč o socijalnim izdacima, finansiranju obrazovanja, nauke, vojske", naveo je bivši premijer.
On je dodao da je "nespojivo i poistovećivanje političke slobode sa ograničenjem državne vlasti, a ako se tako nešto desi, proces demokratizacije će se "zagrcnuti", prerastajući u nezadrživu stihiju".
Po svemu sudeći, Putin se trudi da ne prekorači te linije ograničenja, zaključio je Primakov.