BEOGRAD - Unosna trgovina.
„Elektroprivreda Srbije“ platila je oko 15 miliona evra više za uvoz struje od 2006. do 2011. godine jer je ovaj posao obavljala preko trgovaca. Elektroprivreda je struju uvozila od raznih kompanija, švajcarskog Atela, EGL, slovenačkog GEN-I-ja, češke Espade, ali najviše od EFT Vuka Hamovića i „Rudnapa“ Vojina Lazarevića.
- Umesto da se pojavi na tenderima u okolnim zemljama i od proizvođača kupi struju koja mu je potrebna, EPS je raspisivao svoje konkurse, na kojima su najčešće pobeđivali trgovci koji su pre toga kupovali struju na tenderima proizvođača - kaže sagovornik Kurira upoznat sa celim slučajem.
Prosečna uvozna cena od 2006. do 2011. godine bila je oko 5,5 evrocenti, pa je za 4,5 milijardi kilovat-sati moralo da se izdvoji oko 250 miliona evra. Trgovačka marža se kreće 5-8 odsto, ali to nije čist profit jer moraju da se pokriju i određeni troškovi, pa se dođe do iznosa od 15 miliona evra.
Zorana Mihajlović, ministarka energetike, izjavila je da EPS nije koristio licencu za trgovinu koju je ovo preduzeće imalo od 2006. Ona je istakla da nisu postojale prepreke da EPS kupuje struju direktno. „Elektroprivreda Srbije“ je saopštila da licencu za kupovinu u inostranstvu nije mogla da koristi jer je to bilo u suprotnosti sa Zakonom o javnoj nabavci, pa su bili neophodni tenderi u Srbiji.
Elektroprivreda je oštećena i zato što je prodavala struju preko posrednika, a razlog je to što EPS nema firmu u inostranstvu. Od 2006. do 2011. prodato je oko pet milijardi kilovat-sati po prosečnoj ceni od oko četiri evrocenta, prihodovano je oko 200 miliona evra, a bez trgovaca bi se dobilo desetak miliona evra više.
Inače, ministarka energetike Zorana Mihajlović izjavila je da će se borba protiv korupcije nastaviti u oblasti nabavke struje i trgovini ugljem. Ona je otkrila da se krađe i pronevere u ovom sektoru mere u milijardama.
Mihajlovićeva: Nabavka struje bez posrednika
Ministarka energetike Zorana Mihajlović izjavila je da je EPS u velikim problemima, ali da država neće prodavati tu kompaniju.
- To (EPS) je jedino što je Srbiji ostalo. Mi možemo da proizvedemo dovoljno električne energije ne samo za nas nego i za izvoz i bilo bi ludo da se sada bavimo prodajom EPS - rekla je ona za B92. Prema njenim rečima, među načinima da se to preduzeće podigne na noge i izvuče iz dugova jeste nabavka električne energije bez posrednika, rešavanje pitanja naplate potraživanja, modernizacija EPS...
Čista zarada
Kompanija EFT Vuka Hamovića je od 2008. do 2010. prodala EPS 433 miliona kilovat-sati za 25 miliona evra, a sličnu količinu je EFT i kupio od državne firme. U istom periodu „Rudnap“ Vojina Lazarevića kupovao je struju od EPS u proseku za 49 evra po megavatu, a prodavao je za 52,61.
Bez komentara
U kompaniji EFT Vuka Hamovića rekli su za Kurir da nemaju komentar. Sličan je bio odgovor i Vojina Lazarevića, suvlasnika EFT do kraja 2005, a od tada vlasnika „Rudnapa“.
Trgovina EPS
posaokoličinarashod/prihodmarža trgovaca
uvoz4,5 milijardi kilovat-sati250 miliona evra15 miliona evra
izvoz5 milijardi kilovat-sati200 miliona evra12 miliona evra
* Period od 2006. do 2011. godine