Dulića saslušavaju od 12 sati
BEOGRAD - Bivši ministar Oliver Dulić je u zgradi Specijalnog suda u Beogradu u Tužilaštvu za organizovani kriminal gde ga saslušavaju zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj u postupku davanja dozvola za optičke kablove slovenačkom preduzeću "Nuba invest".
15.15 - Tužilac više od tri sata saslušava Dulića. Nema nagoveštaja kada bi saslušanje moglo da bude okončano.
Podsetimo, Dulić je u Specijalni sud došao u pratnji svojih advokata, nešto pre 12 sati za kada je zakazano njegovo saslušanje. Pre nego što je stigao u sud, bivši ministar je sedeo u obližnjem kafiću. Nije hteo da razgovara sa mnogobrojnim novinarima koji su ga okupirali ispred zgrade Specijanog suda i samo poručio: "Vidimo se kasnije".
Podesetimo, Oliveru Duliću uručen poziv da se u podne javi na saslušanje u Tužilaštvo za organizovani kriminal. Skupština Srbije prethodno ukinula Duliću poslanički imunitet na zahtev Tužilaštva. Bivši ministar, njegov pomoćnik Nebojša Janjić i Zoran Drobnjak osumnjičeni su za zloupotrebu službenog položaja.
Dulić je pozvan da da iskaz povodom člana 359. stav jedan Krivičnog zakonika, koji daje najblažu kvalifikaciju zloupotrebe službenog položaja i za kršenje propisuje kaznu od šest meseci do pet godina zatvora.
Sudski pozivar uručio je jutros Oliveru Duliću, na njegovoj adresi, poziv da se javi u Tužilaštvo za organizovani kriminal u 12 sati, u svojstvu osumnjičenog. Bivši ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje osumnjičen je za zloupotrebu službenog položaja u slučaju dodeljivanja dozvola slovenačkoj firmi "Nuba invest" za postavljanje optičkih kablova.
Narodna skupština Republike Srbije prethodno je Duliću ukinula poslanički imunitet. Uoči sednice Skupštine, Dulić je najavio da će u policiji ili tužilaštvu "hrabro i dostojanstveno izneti svoju odbranu".
"Moji advokati su u kontaktu sa Tužilaštvom. Neka mi jave vreme kada da dođem u policiju ili u Tužilaštvo, nema potrebe da me jure po gradu. Tamo ću hrabro i dostojanstveno da iznesem svoju odbranu", rekao je Dulić novinarima u Skupštini Srbije i dodao da nije kriv i da će to dokazati.
Bivši ministar je ponovio da se protiv njega vodi medijska hajka koju je naložio režim, što je "potpuna sramota".
Kako je ocenio, sednica Skupštine nije ni trebalo da bude održana, jer je to "trošenje resursa" i od toga se "pravi cirkus". Dulić je rekao da će, ukoliko ga budu zadržali, to biti dokaz da se nastavlja maltretiranje. Pozvao je režim da dokaže sve navode protiv njega koji su se navodili u medijima. Dok se obraćao novinarima, iza Dulića su stajale njegove kolege, poslanici DS-a.
Posle ukidanja imuniteta Oliveru Duliću, stekli su se uslovi za njegovo saslušanje, posle čega bi tužilac za organizovani kriminal trebalo da naredi istragu protiv bivšeg ministra, njegovog tadašnjeg pomoćnika Nebojše Janjića i direktora "Puteva Srbije" Zorana Drobnjaka.
U svakom slučaju, tužilac će pred sobom imati obimnu dokumentaciju. Neka dokumenta odnose se i na tok novca. Naime, prema policijskim podacima, od jedne banke u Sloveniji, kompanija "Nuba invest" dobila je 20 miliona evra investicionog kredita koji je, putem pozajmica, prebacivan iz jedne u drugu firmu u sistemu da bi, na kraju, umesto u postavljanje optičkih kablova, 5,6 miliona evra završilo na računima dve ofšor kompanije na Kipru i Sejšelima.
Podaci policije ukazuju na to da su dozvole nadležnog ministarstva bile garancija za dobijanje kredita. Na osnovu dokumentacije saslušani Drobnjak i Janjić potvrdili su u iskazima da su naloge za davanje dozvola dobijali od nadležnog ministra, o čemu postoji i pisani dokument.
Ono što je najspornije u ovom slučaju, kažu u izvorima bliskim istrazi, jeste činjenica da je posao vredan milione evra dobila firma sa jednim zaposlenim i početnim kapitalom od 3 hiljade evra. Godinu dana kasnije, ugovori sa dve firme iz Amerike i Slovenije donose im godišnji prihod od dva miliona evra, penosi RTS.
Policija je u subotu pokušala da privede Dulića, ali se bivši ministar najpre pozvao na poslanički imunitet, ali ga se kasnije odrekao, posle obraćanja javnosti u kojem je negirao da je prekršio zakon.
Zbog sumnje da su umešani u malverzacije, na saslušanje su privedeni i bivši pomoćnik ministra Nebojša Janjić i direktor Javnog preduzeća "Putevi Srbije" Zoran Drobnjak, koji je posle toga pušten.
Janjiću je u subotu određeno zadržavanje do 48 sati. Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević ga je u nedelju saslušao, a sudija za prethodni postupak doneo je odluku da mu se ukine mera policijskog zadržavanja.