BRISEL - Evropski komesar za proširenje Štefan File doputovaće danas u Beograd kako bi odmah nakon obelodanjivanja godišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku u evrointegracijama domaćinima razjasnio detalje.
File je u jučerašnjem obraćanju medijima putem videa poručio da je proces proširenja još uvek vitalan deo politike EU i to potkrepio rečima da je Hrvatska na pragu pridruživanja, Crna Gora ove godine otpočela pregovore, a Srbija dobila status kandidata. On će izveštaj, koji sadrži detaljne ocene EK o napretku u dostizanju evropskih standarda svih zemalja koje streme članstvu u EU, danas pre podne zvanično predstaviti Spoljnopolitičkom odboru Evropskog Parlamenta, a zatim i akreditovanim novinarima.
Evropski zvaničnik će već istog dana otputovati u Beograd, a zatim i u Prištinu, kako bi i tamnošnjim zvaničnicima razjasnio detalje izveštaja, saopšteno je iz Fileovog kabineta.Prema delovima izveštaja koji su ranije procurili u javnost, Srbija neće dobiti datum početka pregovora bez vidnog napretka u normalizaciji odnosa sa Kosovom.
Pored toga, izveštaj o Srbiji će sadržati niz kritika i sugestija u vezi sa stanjem u pravosuđu, očuvanju nezavisnosti institucija i poštovanja prava manjina, prvenstveno Roma i LGBT populacije.
Kako je juče rečeno novinarima u Briselu, vidljivi i održivi napredak u normalizaciji odnosa sa Kosovom ostaje glavni uslov za otpočinjanje pregovora Srbije o pridruživanju, ali konkretne poteze u tom pravcu definisaće Evropski savet.
Visoki funkcioner EK, koji je želeo da ostane anoniman, potvrdio je na brifingu za novinare da Komisija danas neće preporučiti početak pregovora o pridruživanju dok Srbija ne ispuni uslove koje je u decembru prošle godine postavio Savet.
Šta Srbija konkretno treba da uradi na planu normalizacije još je predmet diskusije kako u Komisiji, tako i u Evropskom savetu, objasnio je ovaj funkcioner.
On je naveo da se to, pre svega, odnosi na čuvenu "tačku sedam" liste uslova koju su nemački parlamentarci nedavno predstavili u Beogradu, u kojoj se zahteva potpisivanje ugovora o normalizaciji odnosa sa vlastima u Prištini.
"Oko toga se predstavnici 27 zemalja članica još nisu složili", rekao je funkcioner Komisije, naglašavajući da Savet ima poslednju reč.
"Postoji mišljenje da Srbija treba da sasvim relaksira odnose sa Kosovom pre nego što počne pregovore sa EU, ali i stav da se neki zahtevi mogu rešavati u okviru procesa pregovora", izjavio je on, naglašavajući da je Komisija sklonija drugom pristupu.
On je istakao da Srbija mora da preduzme konkretne korake na primeni sporazuma o integrisanoj kontroli prelaza (IBM), kao i na uklanjanju takozvanih paralelnih institucija na severu Kosova da bi dobila datum početka pregovora.Kada je reč o Prištini, izveštaj uključuje ozbiljne primedbe na račun vladavine prava i konstatuje se da "funkcionisanje institucija države nije na nivou evropskih standarda".
U dokumentu u koji je uvid imala austrijska agencija APA, navodi se da je zaključak Studije izvodljivosti koju će File sutra predstaviti da EU može sa Kosovom da zaključi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (S SP), iako pet država članica nije priznalo nezavisnost."Ne postoje nikakve pravne prepreke za Uniju da zaključi S SP s Kosovom", navodi se u dokumentu u koji je austrijska novinska agencija imala uvid.