Ostadosmo i bez krompira, ješćemo uvezen iz Egipta

Uvoz je već krenuo, i možda će nam ove godine prvi put krompir stići iz Egipta, jer je na celom Balkanu rod podbacio, rekao je Vukićević

BEOGRAD - Ove godine rod krompira je oko osam tona po hektaru, što je tek oko 35 odsto od prosečnog roda. Ukupna prinos od 400.000 tona, neće biti dovoljan, pa se očekuje da će biti uvezene veće količine. Krompir se uvozi po ceni od 20 do 25 centi, što je čak pet puta više nego prošle godine.

"Uvoz je već krenuo, i možda će nam ove godine prvi put krompir stići iz Egipta, jer je na celom Balkanu rod podbacio. Niski prinosi svakako će uticati na ovogodišnju cenu krompira, odnosno plaćaćemo ga više nego ikada. Trenutno se za kilogram krompira plaća 35 centi, ali sa tendencijom daljeg rasta cene", rekao je Ratko Vukićević iz "Plodova Srbije"..

Došli smo u situaciju da nam je jeftinije da kupimo proizvode iz inostranstva nego kod domaćih proizvođača.
Razlog tome je, kako kaže Evica Mihaljević iz Asocijacije "Plodovi Srbije", nedovoljno korišćenje soptvenih resursa i ulaganje države, koje bi podstakle naše seljake na veću proizvodnju.

Od prošlog oktobra voće i povrće u radnjama i na pijacama poskupelo od 30 pa do čak 80 odsto. Krompir je, pre tačno mesec dana, koštao od 30 do 50 dinara, a sada se na tezgama nudi od 50 do čak 80 dinara. Povećanje od gotovo 80 odsto. Paradajz je, ipak, postavio rekord u rastu cene, jer je ona gotovo duplo veća nego pre godinu dana. I domaća jabuka je danas skuplja od banane koja nam stiže iz dalekog Ekvadora.

Od početka godine uvezli smo povrća za ukupno 33.973, a voća za 68.984 evra. U spoljnotrgovinskoj razmeni povrća, beležimo konstantan deficit. Stručnjaci kažu da je to posledica toga ne postoje subvencije za uzgajanje nekih sorti, pa se proizvodi samo ono za šta nije potrebna komplikovana mehanizacija i obučena radna snaga.

Paradajz se lane prodavao za najviše 20 dinara, a sada staje i do 140 dinara. U Leskovcu kažu da je paprike manje za oko 10 odsto u odnosu na ranije godine, a prodaje se za 25 do 35 dinara za kilogram.

"Praktično je cena paprike manja za deset odsto u odnosu na prošlu godinu", kaže Boban Ilić, koji, kao i drugi povrtari, veći deo svoje proizvodnje izvozi u zemlje bivše Jugoslavije. - Manje količine prodali smo kupcima u Nemačkoj. Mogli smo i mnogo više, ali ne raspolažemo "tvrdom" paprikom kakvu oni traže.

Jovica Stojković, povrtar u leskovačkom kraju kaže da paradajz trenutno najviše ide u Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu, a da su zainteresovani i Rusi.

Rod pasulja, ove godine, kako kažu proizvođači, zbog nezapamćene suše, umanjen je za gotovo 70 odsto, a rod kupusa je manji za 40 odsto. Kilogram se na pijaci, prodaje po 350 dinara, dok se, u veleprodaji, ako je u džakovima, plaća oko 2,40 evra. Futoški kupus se, inače, prodaje po 40 dinara, dok je hibrid nešto jeftiniji i prodaje se po 30 dinara. Prerađivači koji kisele kupus, kao i nakupci, kupus plaćaju na veliko od 20 do 25 dinara,, pišu Novosti.